Największa rosyjska linia cargo straci samoloty Boeinga
Grupa Volga-Dnepr poinformowała o zawieszeniu wszystkich rejsów towarowych realizowanych amerykańskimi samolotami firmy Boeing. Była to jedyna opcja dla przewoźnika, który musi mierzyć się z surowymi sankcjami obejmującymi m.in. dostawy zaplecza technicznego dla zachodnich maszyn.
Grupa Volga-Dnepr należy do największych holdingów lotniczych na świecie. Przewoźnik jest światowym liderem w segmencie lotniczych przewozów wielkogabarytowych. Założona w 1990 roku w Moskwie firma zatrudniała kilka tysięcy pracowników i była dumnym właścicielem kilkudziesięciu samolotów towarowych amerykańskiej oraz radzieckiej konstrukcji. Do niedawna...
Wraz z nieusprawiedliwioną inwazją militarną Rosji na Ukrainę sytuacja finansowa wszystkich rosyjskich przedsiębiorstw znacznie się pogorszyła. Wprowadzone m.in. przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię oraz Unię Europejską surowe sankcje uderzyły w moskiewską gospodarkę. Jedną z "ofiar" w pełni zrozumiałej odpowiedzi zachodniego świata na agresję została lotnicza firma Volga-Dnepr. Przewoźnik przekazał, że obowiązujące sankcje zepchnęły możliwości operacyjne holdingu do absolutnego minimum, a w konsekwencji uciążliwych sankcji m.in. na sektor lotniczy linia Volga-Dnepr będzie musiała tymczasowo zrezygnować z korzystania ze wszystkich samolotów amerykańskiej produkcji.
- Grupa Volga-Dnepr nieustannie pracuje nad satysfakcjonującym rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Współpracujemy z naszymi partnerami oraz organami państwowymi, aby zapewnić ciągłość operacji - przekazało rosyjskie przedsiębiorstwo w komunikacie, który cytowany jest przez Agencję Reutera.
Zawieszenie współpracy z Boeingiem oznacza, że przewoźnik straci przynajmniej osiemnaście samolotów Boeing 747 oraz sześć maszyn Boeing 737, które realizowały połączenia towarowe dla podmiotów zależnych od holdingu Volga-Dnepr, czyli linii AirBridgeCargo, CargoLogicAir oraz Atran. W czynnej flocie rosyjskiego przewoźnika pozostaną jedynie samoloty produkcji radzieckiej: Antonov An-124 oraz Iljuszyn Ił-76.