Ukraiński SkyUp wznowi działalność. Będzie latać w formule wet-lease

17 marca 2022 10:16
Linia SkyUp Airlines wróci do czynnych operacji lotniczych pomimo trwającej wojny na Ukrainie. Ukraińcy wprowadzili do swojej oferty rozwiązanie "wet-lease", które umożliwi zagranicznym przewoźnikom tymczasowe pozyskanie samolotów linii SkyUp Airlines.
Reklama

Nie ulega wątpliwości, że nieuzasadniona inwazja Rosji na Ukrainę momentalnie wstrzymała całą działalność ukraińskich linii lotniczych. 24 lutego 2022 roku, czyli w dniu rosyjskiego ataku, przestrzeń powietrzna nad Ukrainą została całkowicie zamknięta dla ruchu cywilnego ze względu na poważne ryzyko celowego bądź przypadkowego zestrzelenia. Na szczęście, większość samolotów zarejestrowanych na Ukrainie udało się bezpiecznie przetransportować poza granice tego kraju. Przykładowo, niskokosztowa linia SkyUp Airlines rozlokowała swoich czternaście maszyn Boeing 737-700NG, Boeing 737-800NG oraz Boeing 737-900ER w Egipcie, Mołdawii, Rumunii, Estonii, Serbii i Bułgarii. Jeden samolot pozostał w ostrzeliwanym Kijowie. Przewoźnik zadeklarował też, że przeważająca większość załóg pokładowych została bezpiecznie ewakuowana z Ukrainy.

Oznacza to, że ukraińska linia SkyUp dysponuje praktycznie wszystkim, co jest niezbędne do wykonywania operacji lotniczych. Rejsy na Ukrainę są wykluczone, lecz mimo wszystko przewoźnik znalazł rozwiązanie na wznowienie swojej działalności. Linia SkyUp zadeklarowała chęć uruchomienia usługi "Wet-lease", która będzie polegała na tymczasowym wynajmowaniu światowym liniom lotniczych swoich samolotów. Pakiet "wet-lease" obejmuje nie tylko samą maszynę, ale również członków załogi, zaopatrzenie techniczne oraz ubezpieczenie.

- My, ukraińska linia SkyUp Airlines, apelujemy do światowego przemysłu lotniczego o wsparcie nas w tej walce. W swojej flocie posiadamy piętnaście samolotów średniego zasięgu Boeing 737, których średnia wieku nie przekracza dwunastu lat. Jesteśmy gotowi do powrotu. W ten sposób pomożecie nam uchronić naszą firmę przed upadłością. Wciąż będziemy mogli płacić podatki oraz wypłacać pensje naszym pracownikom - przekazała linia SkyUp Airlines w komunikacie.

Jednocześnie, ukraiński przewoźnik zadeklarował, że 10 proc. wszystkich przychodów zostanie przekazanych na wsparcie ofiar brutalnej wojny na Ukrainie. Linia SkyUp Airlines jest otwarta na współpracę ze wszystkimi... z wyjątkiem przewoźników wciąż operujących na trasach do Rosji i na Białoruś.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy