Boeing odwraca się od rosyjskich surowców

8 marca 2022 08:40
Amerykański Boeing przekazał, że zawiesił współpracę z rosyjskim koncernem VSMPO-AVISMA Corporation, na mocy której do Stanów Zjednoczonych docierały olbrzymie ilości tytanu. Stopy tytanu są niezbędnym elementem w produkcji samolotów.
Reklama
Boeing ogłosił zawieszenie partnerstwa z VSMPO-AVISMA Corporation, które wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie fabryki Ural Boeing Manufacturing. Współpraca Amerykanów z Rosjanami opierała się przede wszystkim na gigantycznych dostawach tytanu do amerykańskiego producenta. "Rzeczpospolita", powołując się na "Wall Street Journal", szacuje, że Boeing otrzymuje od Rosji nawet jedną trzecią wymaganej do produkcji samolotów ilości tytanu. Pozostałe dostawy mają być realizowane ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii oraz Kazachstanu.


Pomimo znacznego ograniczenia dostaw tytanu, amerykańskie przedsiębiorstwo podkreśla, że zawieszenie współpracy z VSMPO-AVISMA Corporation nie zakłóci produkcji nowych samolotów. Boeing zabezpieczył odpowiednie ilości tytanu poprzez dywersyfikację dostaw oraz stosunkowo niewielką linię produkcyjną w ostatnich latach.

Zdecydowana decyzja Boeinga jest kolejnym krokiem w stronę wykluczenia Rosji z kolejnych sektorów gospodarki. To odpowiedź Amerykanów na nieusprawiedliwioną inwazję militarną na Ukrainie, która rozpoczęła się z rozkazu Władimira Putina 24 lutego 2022 roku. Największy konkurent Boeinga, czyli europejskie konsorcjum Airbus, nie zdecydowało się póki co na zerwanie współpracy z rosyjskimi dostawcami tytanu. W konsekwencji firma VSMPO-AVISMA Corporation pozostaje spokojna o swoją przyszłość. Rosjanie wciąż mogą liczyć, przynajmniej na razie, na Airbusa oraz klientów z innych dziedzin przemysłu.


- Zamierzamy przeorientować swoją politykę sprzedażową po tym, jak amerykański producent samolotów Boeing ogłosił zawieszenie umowy na zakup rosyjskiego tytanu. Szczerze nam przykro, że umowa z naszym wieloletnim partnerem została zawieszona. Obserwując sytuację w kraju i na świecie, byliśmy gotowi na taki rozwój wydarzeń zdarzeń, a korporacja ma wszelkie możliwości i zasoby, aby złagodzić powstałe ryzyko. Teraz reorientujemy naszą politykę sprzedaży na inne rynki i miejsca docelowe - przekazał Dmitrij Osipow, dyrektor generalny VSMPO-AVISMA Corporation, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Tytan znalazł szerokie zastosowanie w branży lotniczej. Stopy tego pierwiastka są kluczowym elementem każdej konstrukcji samolotu pasażerskiego. Zakłada się, że tylko cztery silniki maszyny Airbus A380 zawierają nawet 11 ton tytanu, podczas gdy do produkcji całego samolotu Boeing 777 wykorzystuje się 58 ton tytanu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy