Embraer wstrzymuje wsparcie techniczne dla Rosji

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
03 marca 2022 14:49
Po Boeingu i Airbusie również Embraer, trzeci największy producent samolotów na świecie, przestanie obsługiwać maszyny wykorzystywane przez rosyjskich przewoźników.
Reklama

Embraer, brazylijski producent samolotów, zadeklarował, że przestanie dostarczać części zamienne i obsługiwać statki powietrzne rosyjskich linii lotniczych. Jak podał portal rynek-lotnicy.pl Embraer, który współpracuje z S7 Airlines, drugim co do wielkości przewoźnikiem w Federacji Rosyjskiej, zawiesza eksport części z obawy o utratę przychodów. Rosyjski przewoźnik aktualnie posiada 17 embraerów E170, na pokład których może wejść 78 osób.


W swoim oświadczeniu Embraer stwierdził, że stale monitoruje rozwój sytuacji, ale zamierza przestrzegać międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję i niektóre regiony Ukrainy, a decyzja o wstrzymania wsparcia została podjęta ze skutkiem natychmiastowym. Brazylijski producent jest obecny na rynku rosyjskim od 2012 r., kiedy uzyskał zgodę od władz w Moskwie na wykonywanie operacji w obszarze powietrznym Federacji.

Decyzja Embraera spowodowana sankcjami nałożonymi na Rosję po jej agresji na Ukrainę stawia Brazylijczyków w trudnym położeniu. Rynek rosyjski miał być dla firmy z São José dos Campos odskocznią i potencjalnym źródłem zamówień na samoloty E190 i E195, którymi straciło zainteresowanie wiele linii lotniczych w innych częściach świata. Jest to kolejne poważne wyzwanie dla Embraera, po fiasku umowy joint-venture z Boeingem, która nie doszła do skutku pomimo rozmów prowadzonych od 2017 r. i wstępnego porozumienia.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama