Co z lotami z Rosji do Kaliningradu?

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
2 marca 2022 09:20
Wraz z wprowadzeniem unijnych sankcji obejmujących m.in. zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiło się istotne pytanie dotyczące możliwości realizowania krajowego lotu z Rosji do jej eksklawy, czyli nadbałtyckiego Kaliningradu.
Reklama
Państwa Unii Europejskiej zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. To odpowiedź europejskich państw demokratycznych na rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę. Wprowadzone ograniczenia praktycznie odcięły Rosjan od Europy... i Rosji. Zamknięcie przestrzeni powietrznej państw graniczących od zachodu z Rosją znacząco utrudniło dostęp rosyjskim przewoźnikom do Obwodu Kaliningradzkiego. Nadbałtycka eksklawa Federacji Rosyjskiej oddzielona jest od rosyjskiego terytorium Litwą i Białorusią.

Padło więc pytanie, co teraz? Czy wprowadzone sankcje uniemożliwiają Rosjanom dotarcie do Kaliningradu? Czy mieszkańcy eksklawy zostali odcięci od pozostałej części Rosji? Tak i nie. Choć blokada unijnej przestrzeni powietrznej nie przewiduje wyjątków dla samolotów realizujących operacje lotnicze z Rosji do Obwodu Kaliningradzkiego, krajowe rejsy np. z Moskwy do Kaliningradu wciąż mogą się odbywać (mniej więcej) zgodnie z planem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu międzynarodowych przestrzeni powietrznych, które obejmują wąski pas przygraniczny na styku stref powietrznych poszczególnych państw. W ten sposób Rosjanie nie zostali pozbawieni bezpośredniego połączenia lotniczego z Obwodem Kaliningradzkim.


Kolorowo i tak nie jest. Konieczność wykorzystania międzynarodowego i pozbawionego unijnych sankcji nieba wiąże się ze znacznie wydłużonym czasem przelotu. Przykładowo, przekierowana trasa z Kaliningradu do Moskwy wiedzie obecnie przez Morze Bałtyckie i Sankt Petersburg przyjmując postać odwróconej litery "U". Tym samym pasażerowie spędzają w powietrzu nawet pół godziny dłużej. Przed wprowadzeniem sankcji, przeciętny czas lotu z Kaliningradu do Moskwy nie przekraczał 1 godziny i 40 minut, podczas gdy identyczna rotacja zrealizowana wczoraj (1.03) trwała już 2 godziny i 15 minut.

Port Lotniczy Kaliningrad-Chrabrowo nie należy do najczęściej odwiedzanych lotnisk w Rosji, choć jest niezwykle istotny z punktu widzenia zachowania lotniczej komunikacji Obwodu Kaliningradzkiego z pozostałą częścią rosyjskiego terytorium. Z Kaliningradu można bezpośrednio dolecieć do największych miast i aglomeracji w Rosji.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy