Słaby start europejskich lotnisk w 2022 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
01 marca 2022 10:30
Początek 2022 r. zaznaczył się powrotem pasażerów na lotniska, które wiodły prym przed wybuchem pandemii. Niemniej porównanie wyników z grudniem 2021 r. wypada blado.
Reklama

Czołowe pasażerskie porty lotnicze w Europie (Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Londyn Heathrow, Madryt, Monachium, Moskwa Szeremietiewo, Paryż Charles De Gaulle, Stambuł IGA) zaczęły nowy rok niemrawo. W styczniu 2022 r. ani jedno lotnisko nie obsłużyło więcej podróżnych niż w grudniu 2021 r., co jest zgodne z historyczną sezonowością. Stycznie są zazwyczaj słabsze od grudni, bo te ostatnie w Europie wiążą się z podróżami świątecznymi, ale różnica na przełomie 2021 i 2022 r. była znacznie większa.


Spadki w stosunku do grudnia 2021 r. dotknęły w największym stopniu Barcelonę, Paryż i Monachium. Obniżka liczby pasażerów w tych trzech portach przekroczyła 20 proc. Najmniej w stosunku do ostatniego miesiąca ub. roku straciła Moskwa Szeremietiewo (4 proc.). Należy jednak podkreślić, że dane tego portu są jedynie szacunkiem, bo ich weryfikacja okazałą się niemożliwa z uwagi na niedostępność strony internetowej ze statystkami rosyjskich portów lotniczych. Wykres 1 ilustruje wyniki w styczniu 2022 r. i ich dynamikę w stosunku do grudnia 2021 r.

Wykres 1.

Tym razem tylko Stambuł przekroczył 3 mln pasażerów. Londyn, Paryż i Madryt przekroczyły 2,5 mln podróżnych. Amsterdam, Frankfurt i Moskwa mogły pochwalić się ponad 2 mln odwiedzających. W tym zestawieniu Lotnisko Chopina miało względnie niski spadek wynoszący 12 proc. w stosunku do grudnia 2021 r. Na gorsze rezultaty lotnisk miały bez wątpienia wpływ restrykcje w podróżowaniu, które zostały wprowadzone przez kraje europejskie w celu zwalczenia wariantu omikron koranawirusa.

Na początku 2022 r. w rankingu 10 największych pasażerskich portów lotniczych w Europie zaszły duże zmiany. Pierwsze miejsce zachował Stambuł, ale na drugim miejscu uplasował się Paryż, na trzecim Madryt, a na czwartym Londyn. Te dwa ostatnie porty awansowały aż o cztery miejsca. Dopiero na piątym znalazła się Moskwa Szeremietiewo. Kolejne pozycje zajęły Amsterdam, Frankfurt i Moskwa Domodiedowo. Stawkę zamykają, tak jak w 2021 r. Barcelona i Sankt-Petersburg.


Po pierwszym miesiącu 2022 r. układ w tabeli wskazuje, że na znaczeniu zaczynają zyskiwać lotniska z Europy Zachodniej kosztem portów rosyjskich. Jest za wcześnie, żeby potwierdzić trwały charakter tego trendu, ale wybuch wojny w Ukrainie i zablokowanie operacji przewoźników rosyjskich do kierunków w Europie i Kanadzie na pewno pogłębi tę tendencję przynajmniej w marcu br.


22.2 mln pasażerów w styczniu br. we wszystkich 10 omawianych portach oznacza trzeci spadek z rzędu od października 2021 r. Pierwszy miesiąc 2022 r. okazał się niewiele lepszy od marca 2020 r., a więc miesiąca, w którym rozpoczęła się pandemia. Miesięczne sumy pasażerów we wszystkich analizowanych portach w latach 2019-2022 przedstawiam Wykres 2.

Wykres 2.

Tak jak można było się obawiać styczeń okazał się słabszy od prognozy opartej na danych historycznych. Ograniczenia podróżowanie spowodowane omikronem odcisnęły piętno na wynikach pierwszego miesiąca 2022 r. Luty, zgodnie z prawem sezonowości, będzie jeszcze słabszy, a przewidywanie rezultatów marca jest obecnie karkołomne. Bez wątpienia jednak wojna w Ukrainie nie pomoże powrócić ruchowi pasażerskiemu do poziomów z 2019 r. Wydaje się zresztą, że konflikt zbrojny sprowokowany przez Federację Rosyjską odciśnie długotrwały ślad na kondycji branży lotniczej w Europie, a zwłaszcza na sytuacji przewoźników dla których trasy nad Syberią mają istotne znaczenie. Ostatnie wydarzenia znów pokazują, jak bardzo lotnictwo cywilne jest wrażliwe i uzależnione od zdarzeń, na które nie ma najmniejszego wpływu.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama