Embraer wstrzymuje certifikację E175-E2

1 marca 2022 09:03
Brazylijski producent Embraer ogłosił, że wstrzymuje na okres trzech lat proces certyfikacji mniejszego z regionalnych samolotów drugiej generacji E175 E2. Powodem są problemy z ewentualnym rynkiem zbytu oraz limitem MTOW dla tego typu samolotów.
Reklama
Embraer rozpoczął oficjalnie projekt E-Jet E2 w czasie Paris Air Show w 2013 roku, zapowiadając trzy wersje nowej generacji odrzutowca E175, E190 i E195. Najmniejsza z nich, E175, od początku borykała się z problemem braku zainteresowania ze strony linii lotniczych: pomimo wysiłków producenta, nie udało mu się zebrać żadnego zamówienia. Niemniej jednak, Embraer liczył, że sukces większych wersji, które miały być dużo oszczędniejsze i, w ten sposób, dużo przyjaźniejsze dla przewoźników sprawi, że znajdą się chętni na najmniejszą wersję E175 E2. Producent liczył szczególnie na amerykańskie linie lotnicze. Okazuje się, że prawdopodobnie się przeliczył.

Po pierwsze, wciąż nie widać zainteresowania rynku tą wersją embraera nowej generacji, żadna linia lotnicza nie złożyła zamówienia na ten samolot. Warto w tym miejscu dodać, że starsza wersja E175 wciąż zbiera nowe zamówienia.

Drugim problemem okazały się limity związane z maksymalną masą startową MTOW. Związki zawodowe pilotów nie pozwalają bowiem na loty na trasach regionalnych samolotami, które liczyłyby więcej niż 76 foteli lub których maksymalna masa startowa wynosiłaby więcej niż 39 ton. E175-E2, który może przewieźć do 90 pasażerów, przekracza dopuszczalną normę MTOW o ponad 10 proc. Embraer liczył, że ograniczenia te zostaną z czasem poluzowane, dlatego kontynuował projekt. W obecnej sytuacji jednak postanowił dać sobie czas na przemyślenie go i wydaje się, że wznowienie procesu certyfikacji będzie zależało od zniesienia wspomnianych wyżej limitów lub znalezienia innego rynku, który byłby zainteresowany E175-E2.
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy