Finnair w kłopotach

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
28 lutego 2022 12:35
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Federacją Rosyjską zagraża pozycji Finnaira. Fiński przewoźnik przewiduje gorsze wyniki finansowe w najbliższych kwartałach.
Reklama
Finnair odczuje retorsje wprowadzone przez Federację Rosyjską w większym stopniu niż inne linie lotnicze. Narodowa linia Finlandii, która specjalizuje się w lotach z Europy do Azji przez Syberię jeszcze kilka dni temu liczyła na poprawę rezultatów w nadchodzących miesiącach. Zamknięcie rosyjskiego nieba dla przewoźników z Unii Europejskiej (UE) zmusiło Finnair do rewizji swojej prognozy finansowej na najbliższą przyszłość. Jak podaje portal Aviatiom24.be przewoźnik wycofał się z wytycznych dotyczących I kwartału br. oraz sytuacji operacyjnej w II półroczu br., które były zawarte w ostatnim sprawozdaniu finansowym.

- Kryzys w Ukrainie dotyka wszystkich Europejczyków i rozumiemy decyzję UE o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej. Jednocześnie wdrażamy plan awaryjny, ponieważ obecna sytuacja ma znaczny wpływ na Finnair. Ominięcie rosyjskiej przestrzeni powietrznej znacznie wydłuża czas lotów do Azji, a zatem obsługa większości naszych lotów pasażerskich i towarowych do tego regionu przestaje być zrównoważona ekonomicznie i konkurencyjna – mówi Topi Manner, prezes zarządu Finnaira.


Pozytywnym elementem jest fakt, że rezerwacje na kierunkach europejskich i północnoamerykańskich wyraźnie rosną wraz z zanikaniem skutków pandemii. Aktualnie Finnair przygotowuje nowe plany i założenia dotyczące rozwoju ruchu i ograniczania kosztów na wypadek przedłużania się sankcji. Spółka przekaże bardziej szczegółowe informacje o nowej strategii w najbliższych tygodniach.

- Pomimo ogromnie negatywnych skutków finansowych, jakie wywarła na nas pandemia, nasza płynność gotówkowa jest nadal solidna, bo pod koniec 2021 r, wynosiła 1,7 mld euro. Obejmuje to niewykorzystaną obecnie 400-milionową pożyczkę hybrydową udzieloną przez fińskie państwo, która również wspiera nasz kapitał - mówi Manner. – Nasz państwowy właściciel stwierdził, że Finnair jest firmą o znaczeniu strategicznym. W tych nowych okolicznościach nasza spółka uważa, że funkcjonowanie połączeń lotniczych jest jeszcze ważniejsze dla bezpieczeństw fińskiej gospodarki Firma rozważa różne rozwiązania na wypadek przedłużania się obecnej sytuacji i prowadzi aktywny dialog z państwem fińskim – dodał prezes Finnaira.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy