Unia Europejska zamyka niebo dla rosyjskich samolotów

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
26 lutego 2022 23:25
1 komentarz
Stało się. Pojawiły się pierwsze doniesienia o decyzji Unii Europejskiej w sprawie całkowitego zamknięcia unijnej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Potwierdzenie z Brukseli powinno nastąpić lada moment. Oznacza to, że rosyjskie lotnictwo zostanie odcięte od Europy.
Reklama
Stało się to, na co wszyscy czekali. Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów zarejestrowanych w Rosji bądź należących do rosyjskich linii lotniczych. Doniesienia zostały potwierdzone przez Matthiasa Deiss'a, niemieckiego dziennikarza stacji ARD Capital Studio. Oficjalne stanowisko Brukseli w tej sprawie ma ujrzeć światło dzienne lada moment.

Decyzja unijnych przywódców o zablokowaniu unijnej przestrzeni powietrznej dla Rosjan jest związana z militarną inwazją Rosji na Ukrainę. Wcześniej, poszczególne państwa europejskie na własną rękę ograniczały Rosjanom dostęp do swoich przestrzeni. To Wielka Brytania, Polska, Czechy, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia oraz Słowacja.


Niewykluczone, że zakaz obejmie całą strefę kontrolowaną przez Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej. Wówczas rosyjscy przewoźnicy mogliby otrzymać potężny cios praktycznie eliminujący ich udział w europejskim (i nie tylko) lotnictwie cywilnym, gdyż organizacja skupia czterdzieści jeden państw na naszym kontynencie. To m.in. cała Skandynawia oraz Turcja.

Skutki zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej będą katastrofalne przede wszystkim dla narodowej linii Aerofłot, która dotychczas utrzymywała bogatą siatkę połączeń w ramach naszego kontynentu.

Ostatnie komentarze

cenzi42 2022-02-27 00:30   
cenzi42 - Profil cenzi42
Czy wiadomo co się stanie z lotami z Rosji do obwodu Kaliningradzkiego? Będzie otwarty specjalny korytarz, jak podczas zimnej wojny w Berlinie, czy izolacja?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy