Białoruś zamyka przestrzeń powietrzną. Samoloty zawracają znad Mołdawii

24 lutego 2022 12:34
1 komentarz
Białoruś podjęła decyzję o tymczasowym i częściowym zamknięciu białoruskiej przestrzeni powietrznej. Na podobny krok zdecydowała się Mołdawia. Decyzja o wstrzymaniu wszystkich operacji lotniczych w terenach graniczących z Ukrainą zapadła po tym jak kraj został zaatakowany przez Rosję.
Reklama
Rosyjska Agencja Prasowa TASS poinformowała, że białoruskie władze dokonały tymczasowego i częściowego zamknięcia białoruskiej przestrzeni powietrznej. Z użytku zostały wyłączone obszary sąsiadujące z Ukrainą i obejmujące wysokość od 0 do 19,8 tys. metrów. Zamknięcie przestrzeni powietrznej obowiązuje od 24 lutego 2022 roku od godziny 12:00 czasu moskiewskiego, czyli od godziny 10:00 czasu polskiego. Belavia odwołała już niektóre, zaplanowane na dzisiaj, połączenia. Przewoźnik nie odleci z Mińska do Stambułu, Tel Awiwu oraz Soczi. Nie odbędzie się także jutrzejszy rejs linii flyDubai do Dubaju.


Wcześniej, od godziny 00:45 czasu UTC, zamknięta pozostaje przestrzeń powietrzna nad terytorium Ukrainy. Rosjanie poinformowali Ukraińców o rozpoczęciu działań zbrojnych przy wykorzystaniu ukraińskiej przestrzeni powietrznej w nocy ze środy na czwartek (23/24.02). Zamknięcie przestrzeni powietrznej nastąpiło również w sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii. Ryzyko celowego bądź nieintencjonalnego zestrzelenia samolotów cywilnych nad Ukrainą i w obszarze przygranicznym w Mołdawii i na Białorusi oceniane jest jako bardzo wysokie.

Samoloty pasażerskie unikają przelotu nad mołdawską przestrzeń powietrzną. Zawrócić musiała już m.in. maszyna linii Air Moldova realizująca rejs z Tel Awiwu do Kiszyniowa, która wylądowała przed momentem, o godzinie 12:45, na rumuńskim lotnisku Jassy. Odwołane zostały wszystkie lądowania w Kiszyniowie. Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Mołdawią wpłynie m.in. na dzisiejszy rejs Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Kiszyniowa. Rotacja LO515 została odwołana.

Ostatnie komentarze

spooks 2022-02-24 15:05   
spooks - Profil spooks
Poprawcie to pierwsze zdanie proszę, Białoruś podjęła decyzję o zamknięciu mołdawskiej przestrzeni powietrznej?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy