Airbus A350F dołączy do Etihad Airways

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
16 lutego 2022 13:35
Etihad Airways i Airbus podpisali list intencyjny w sprawie dostawy siedmiu frachtowców A350F, które dołączą do już użytkowanych przez przewoźnika pięciu maszyn A350-1000 w wersji pasażerskiej.
Reklama

Etihad zamówił też usługi serwisowe Airbusa (FHS) dla obsługi bieżącej całej posiadanej floty A350.

- Jesteśmy zadowoleni z rozszerzania współpracy z Airbusem i perspektywy włączenia tego niezwykłego samolotu do naszej floty. W przewozach towarów nadal odnotowujemy wysokie obroty, stąd dążymy do bardziej zrównoważonej działalności, chcąc oprzeć się na najmłodszej i najbardziej paliwooszczędnej flocie frachtowców na świecie. W tym kontekście wdrożenie A350F będzie odgrywać kluczową rolę w realizacji naszej długoterminowej strategii przewozu ładunków i osiągnięciu w 2035 r. celu polegającego na zmniejszeniu emisji CO₂ o 50 proc. - powiedział Tony Douglas, prezes Grupy Lotniczej Etihad.

- Cieszymy się, że możemy podpisać kolejną umowę z wieloletnim partnerem, firmą Etihad, tuż przed wprowadzeniem przez linię A350 do przewozów pasażerskich. Dziękujemy Etihad za poparcie dla A350F. Jedyny duży frachtowiec nowej generacji na świecie będzie bezkonkurencyjny w swoim segmencie rynku pod względem zasięgu oraz obniżonych zużycia paliwa i emisji CO₂ - powiedział Christian Scherer, dyrektor handlowy i dyrektor ds. międzynarodowych Airbusa.

Jako członek najnowocześniejszej na świecie rodziny samolotów dalekiego zasięgu, A350F oferuje wysoki poziom podobieństwa z wersjami pasażerskimi A350. Dzięki ładowności 109 ton może obsługiwać wszystkie rynki cargo. Maszyna ma duże drzwi ładunkowe na głównym pokładzie, a długość i pojemność jej kadłuba są zoptymalizowane pod kątem standardowych palet i kontenerów, stosowanych w branży. A350F będzie napędzany najnowszymi, oszczędnymi silnikami Rolls-Royce Trent XWB-97. Ponad 70% płatowca A350F powstaje z zaawansowanych materiałów, co skutkuje lżejszą o 30 ton masą startową i co najmniej o 20% niższym zużyciem paliwa oraz emisją gazów cieplarnianych w porównaniu z najbliższym konkurentem. A350F całkowicie spełnia zaostrzone normy emisji CO₂ ICAO, które wejdą w życie w 2027 roku.

Moment wejścia A350F na rynek wpisuje się w oczekiwaną falę wymiany dużych frachtowców oraz zmieniające się wymagania środowiskowe – oba trendy kształtują przyszłość lotniczego cargo. Do tej pory Airbus otrzymał od 5 klientów zamówienia oraz zobowiązania na 29 samolotów A3
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama