Do Szwecji i na Maderę bez testów dla niezaszczepionych

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
09 lutego 2022 10:05
Coraz więcej państw kwestionuje zasadność utrzymywania surowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Szwecja oraz Madera podjęły właśnie decyzję o całkowitej rezygnacji z testowania przybywających do kraju zaszczepionych i niezaszczepionych turystów.
Reklama

W ostatnich tygodniach przybywa państw, które stopniowo odchodzą od stosowania jakichkolwiek obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Poza odważnym łagodzeniem przepisów wewnętrznych, rządy poszczególnych krajów sukcesywnie znoszą również restrykcyjne zasady obowiązujące na granicach. Do tej pory przeważająca większość zmian obejmowała jedynie osoby zaszczepione. Tym razem powody do zadowolenia mogą mieć również niezaszczepieni podróżni, którzy po blisko dwóch latach surowych ograniczeń znów będą mogli bezproblemowo przekraczać granice przynajmniej dwóch regionów.

Wczoraj (8.02) zarówno Szwecja jak i Madera zapowiedziały zniesienie wszystkich obostrzeń w podróżowaniu bez względu na status zaszczepienia. Oznacza to, że już od dzisiaj szwedzką granicę będzie można przekroczyć bez konieczności okazywania jakichkolwiek dokumentów związanych z COVID-19. Przepisy dotyczą obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz państw nordyckich.


Nieco wcześniej, bo już od poniedziałku (7.02) swobodnie można przekraczać portugalską granicę na Maderze. Jedna z najpiękniejszych wysp europejskich otworzyła swoje granice dla wszystkich pasażerów. Po przyjeździe nie trzeba potwierdzać ani statusu zaszczepienia ani ukazywać negatywnego wyniku testu. Nie ma również mowy o jakichkolwiek kwarantannach.

Tym samym podróże do Szwecji oraz na Maderę wróciły do normalności, którą znali miłośnicy wypraw przed pandemią koronawirusa. Tak zdecydowane złagodzenie obostrzeń w podróżowaniu do obu regionów jest podyktowane nieustannie słabnącą falą epidemii oraz rosnącą świadomością o wariancie omikron, który okazał się być mniej groźny od swoich poprzedników. Eksperci, choć wciąż ze zrozumiałą dozą ostrożności, podkreślają, że Europejczycy najgorsze mają już za sobą, a pandemia koronawirusa powoli wkracza w fazę endemiczną.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama