Barometr lotniska europejskie. IV kwartał 2021 i cały rok 2021 - cz. 2

8 lutego 2022 09:24
Znamy już roczne wyniki rynków i portów europejskich. Dzieliły one wspólny dramatyczny los spowodowany pandemią. Jej kolejne fale kształtowały sytuację na rynkach i w portach.
Reklama

Wybrane bardzo duże i duże porty niehubowe – grudzień 2021, IV kwartał i rok 2021.

Dobre wyniki i spadki znacznie mniejsze niż średnia europejska, czyli -59 proc. w całym roku, 2021 miały porty z bardzo dużym udziałem ruchu wakacyjnego i turystycznego. Duże znaczenie odgrywała też aktywność tanich linii oraz ruch krajowy. To on miał bardzo duży wpływ na sytuację w portach regionalnych w Turcji. Ogromne spadki w Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Finlandii to efekt prawie całkowitego zamknięcia tych krajów przez znaczna część roku. Lotniskom norweskim pomagał znaczny ruch krajowy.
W wielu portach spadki ruchu w grudniu były większe niż w całym kwartale. To efekt narastającej piątej fali pandemii.
Wybrane porty w Europie Środkowo-Wschodniej – grudzień 2021, IV kwartał i rok 2021
ACI nie publikuje grudniowych dla Krakowa i Kiszyniowa.

Porty rosyjskie to obecnie absolutna czołówka europejska. To oczywiście zasługa ruchu krajowego, który jest większy niż w okresie przedpandemicznym oraz niewielkich ograniczeń w ruchu międzynarodowym. Podobną politykę prowadzi wiele krajów pozaunijnych krajów położonych w Europie Południowo-Wschodniej i spadki ruchu są tam mniejsze niż w UE. Podobna sytuacja ma miejsce w Bułgarii, oraz w pewnym stopniu w Rumunii.


Porty polskie nie wyróżniły się pozytywnie w roku 2021 i w IV-tym kwartale. Jedynie Poznań miał spadek mniejszy niż średnia europejska. Tak duży spadek ruchu w Krakowie to niewątpliwie skutek załamania się rynku kilkudniowych podróży turystycznych, między innymi z Wielkiej Brytanii.

W Budapeszcie i Pradze spadki były bardzo duże pomimo tak znacznego udziału w rynku tanich linii. To efekt radykalnych obostrzeń ustalonych przez władze tych krajów. Pod koniec roku na Węgrzech restrykcje zostały złagodzone i dzięki temu sytuacja, w porównaniu z Czechami, znacznie poprawiła się.

Wybrane porty regionalne – grudzień 2021, IV kwartał i cały rok 2021.

Próbując określić najważniejsze czynniki i trendy mające wpływ na wyniki poszczególnych rynków i portów możemy powtórzyć uwagi poczynione powyżej z dwoma uzupełnieniami:
  • wiele portów „wakacyjnych” skorzystało dodatkowo na fali optymizmu letniego. Tu warto sprawdzić dane przekazane przez nas w poprzednich Barometrze Lotnisk Europejskich, odnoszącym się do III kwartału 2021.
  • wiele portów skorzystały też na większej, w porównaniu z przewoźnikami sieciowymi, aktywności tanich linii. Często możemy mówić wręcz o agresywności rynkowej. Prym wiódł tu Ryanair.
Warto też zauważyć, jak mocno negatywnie odczuły niektóre małe porty zmiany w strategii tanich linii. Przenoszenie się LCC na większe lotniska powodowało ogromne spadki ruchu. Tu najlepszymi przykładami jest Sztokholm/NYO i Arlanda oraz Gerona i Barcelona. Widzimy, że bardzo pozytywnie, szczególnie pod koniec roku, wyróżniało się wiele regionalnych portów włoskich, francuskich i hiszpańskich, a negatywnie i to zdecydowanie – niemieckich.

Komentarz

Najważniejsze pytania nie dotyczą niedalekiej przeszłości i teraźniejszości, ale przyszłości. Kiedy rynek lotniczy zacznie wychodzić zdecydowanie i stabilnie z tej dramatycznej zapaści? Obecnie zastanawiamy się, przede wszystkim, czy trafne okażą się przewidywania WHO, że po wygaśnięciu piątej fali, związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, pandemia w Europie będzie wygasać. Gdyby tak się stało, to wreszcie będziemy mieli do czynienia ze stabilnym trendem wzrostowym popytu. Jak szybkim? Przewidywania są dość różne, gdyż w historii rynków lotniczych, nigdy miała miejsce tak nieprawdopodobna zapaść. Na razie wszystko wskazuje tylko na to, że liderami procesów ozdrowieńczych będą ultra tanie linie i że ruch biznesowy będzie odradzał się znacznie wolniej niż pozostałe segmenty. W przypadku rynków interkontynentalnych ogromne znaczenie mieć będzie to, jak szybko wygasać będzie pandemia w poszczególnych krajach pozaeuropejskich oraz jaka będzie polityka tamtejszych rządów. Na razie widzimy, że większość najważniejszych krajów azjatyckich jest wyjątkowo ostrożna.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy