PAŻP szuka przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
27 stycznia 2022 09:45
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła pierwszy od dwóch lat nabór kandydatów na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. W każdej rektutacji bierze udział nawet kilka tysięcy osób. Po wieloetapowym naborze zaledwie kilkanaście z nich otrzymuje propozycję pracy.
Reklama

Podczas każdej rekrutacji zgłasza się średnio stu kandydatów na jedno miejsce. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła właśnie pierwszy od dwóch lat nabór na jedno z najbardziej atrakcyjnych stanowisk kontrolera ruchu lotniczego. Szansę otrzymają ci, którzy docelowo chcieliby pracować w ośrodkach kontroli w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Każdy z rekrutów będzie musiał zmierzyć się z wieloetapowym procesem selekcji, po którym nastąpi niespełna dwuletnie, nieodpłatne szkolenie. Dopiero w następnym kroku będzie można przystąpić do serii egzaminów państwowych, których satysfakcjonujące zaliczenie umożliwi pracę na stanowisku kontrolera.


Kandydat, który zamierza ubiegać się o posadę powinien posiadać przynajmniej wykształcenie średnie, świetnie znać język angielski w mowie i piśmie, biegle posługiwać się językiem polskim oraz mieć nienaganną dykcję. W dalszym kroku będzie trzeba wykazać się predyspozycjami do pełnienia zawodu kontrolera ruchu lotniczego, czyli ponadprzeciętną odpornością na stres, umiejętnością podejmowania logicznych i samodzielnych decyzji pod presją oraz wyobraźnią przestrzenną.

Szkolenie odbywać się będzie w Warszawie w jedynym ośrodku szkolenia kontrolerów cywilnych prowadzonym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Choć kurs ma charakter nieodpłatny, faktyczny koszt wyszkolenia jednej osoby obciąża PAŻP kwotą miliona złotych. Już w trakcie dwuletniej nauki kursant będzie mógł liczyć na minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę. Zostanie zwiększone nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji. Dyżur kontrolera trwa 7 godzin i 30 minut, lecz rzeczywisty czas pracy na stanowisku operacyjnym wynosi 5 godzin i 30 minut. Nabór potrwa do 9 marca 2022 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama