Europejskie lotniska: Nieco lepszy rok 2021

28 stycznia 2022 09:00
Właśnie zakończony 2021 r. dla wielu europejskich lotnisk okazał się znacznie lepszy od roku 2020. Niemniej żaden port nie zbliżył się znacząco do rezultatów z 2019 r.
Reklama
W grudniu ub. roku główne pasażerskie lotniska w Europie (Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Londyn Heathrow, Madryt, Monachium, Moskwa Szeremietiewo, Paryż Charles De Gaulle, Stambuł IGA) osiągnęły mieszane wyniki. W ostatnim miesiącu 2021 r. tylko cztery porty (Londyn, Moskwa, Paryż i Stambuł) obsłużyły więcej podróżnych niż w listopadzie 2021 r. Do tej małej grupy należy dodać również warszawskie Lotnisko Chopina. Innymi słowy większość omawianych lotnisk odnotowało anomalie trendu, gdyż świąteczny grudzień jest zwykle lepszy od poprzedzającego go miesiąca. W sumie spadek był niewielki, bo wyniósł tylko 1 proc. i niespełna 300 tys. pasażerów.


Londyn i Paryż ewidentnie skorzystały na otwarciu rynku północnoamerykańskiego, a wyniki Moskwy i Stambułu mocno wsparł ruch krajowy w Rosji i Turcji. Pomimo tych pozytywnych elementów liczba pasażerów na żadnym z trzech lotnisk nie wzrosła więcej niż o 4,1 proc. Okęcie ze wzrostem 3,8 proc. też mieści się w tym zakresie. Największe spadki w porównaniu do 11 miesiąca 2021 r. odnotowały Amsterdam (7,8 proc.), Monachium (7,5 proc.) i Frankfurt (6,3 proc.). Wykres 1 przedstawia wyniki w grudniu i ich dynamikę w stosunku do listopada 2021 r.

Wykres 1.

Drugi miesiąc z rzędu żaden port nie przekroczył 4 mln obsłużonych pasażerów, a najbliżej tej kwoty był ponownie Stambuł. Londyn i Madryt przekroczyły 3 mln podróżnych po raz trzeci w 2021 r. Dobrej passy nie udało się utrzymać Amsterdamowi, który obsłużył mniej niż 3 mln pasażerów po raz pierwszy od czerwca ub. roku. Słabo też wypadło Monachium odnotowując niespełna 1,5 mln odwiedzających. Na gorsze wyniki lotnisk miały wpływ restrykcje wprowadzone przez państwa europejskie w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wariantu omikron koranawirusa.

Na koniec 2021 r. w rankingu 10 największych pasażerskich portów lotniczych w Europie zaszło kilka zmian. Stambuł powiększył przewagę nad Moskwą Szeremietiewo, choć to ostatnie przekroczyło próg 30 mln pasażerów. Na ostatni stopień podium wdarł się Paryż pozbawiając trzeciego miejsca Moskwę Domodiedowo. To ostatnie spadło aż o dwie pozycje, bo Amsterdam zajął czwarte miejsce. Po raz pierwszy na liście pojawił się Londyn i to od razu na pozycji numer osiem. Barcelona wyprzedziła Sankt-Peterburgu, a Moskwa Wnukowo wypadła z zestawienia.


Aktualny układ tabeli oddaje znaczenie poszczególnych lotnisk w Europie w 2021 r. Zestawienie potwierdza, że lotniska korzystające z silnego rynku wewnętrznego dały sobie radę znacznie lepiej niż ośrodki przesiadkowe z dużym udziałem ruchu międzynarodowego. Bez wątpienia główną przyczyną takiego stanu rzeczy były restrykcje w podróżowaniu wprowadzane przez państwa europejskie. Ograniczenia te tylko w niewielkim stopniu dotyczyły połączeń krajowych. Warto też podkreślić, że blisko granic geograficznej Europy znajdują się dwa porty w Turcji (Stambuł Sabiha Gökçen i Antalya), które w 2021 r. osiągnęły odpowiednio 24,9 i 22 mln obsłużonych pasażerów.


W 2021 r. tylko Londyn nie poprawił swoich rezultatów z 2020 r. Spadek liczby pasażerów na Heathrow wyniósł aż 12 proc. Najlepszą dynamiką w stosunku do ub. roku mogą pochwalić się lotniska w Stambule (59 proc.), Moskwie Szeremietiewo (56 proc) i Barcelonie (48 proc.). Lotnisko Chopina odnotowało przyzwoity wynik na poziomie 36 proc. Wykres 2 obrazuje liczby pasażerów w latach 2020 i 2021 w poszczególnych portach.


26,2 mln pasażerów w grudniu we wszystkich 10 omawianych lotniskach oznacza drugi spadek od października 2021 r. Ostatni miesiąc ub. roku okazał się gorszy od listopada, co przewidywało wielu obserwatorów rynku lotniczego w Europie. Miesięczne sumy pasażerów we wszystkich analizowanych portach w latach 2018-2021 zawiera Wykres 3.

Wykres 3.

Początek roku 2022 nie zapowiada przełomu, choć rezultaty pierwszego miesiąca będą znacznie lepsze niż stycznia 2021 r. Wtedy jednak ruch pasażerski we wszystkich 10 omawianych portach lotniczych wyniósł zaledwie 8,3 mln pasażerów. Ważniejsze więc będzie porównanie z grudniem ub. roku. Przed koronakryzysem styczeń był zwykle słabszy od grudnia o ok. 5 proc. Można więc spodziewać się liczby obsłużonych podróżnych na granicy ok. 24,7 mln. Gorszy wynik świadczyć będzie o negatywnym wpływie wariantu omikron i restrykcji wprowadzonych z jego powodu.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy