Cypr otwiera granice dla zaszczepionych

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
24 stycznia 2022 09:25
Republika Cypryjska poinformowała o planowanym zniesieniu obostrzeń dla zaszczepionych turystów z całego świata. Zmiana nastąpi po kilku miesiącach funkcjonowania uciążliwych obostrzeń w podróżowaniu na Cypr.
Reklama

Republika Cypryjska jako pierwsze państwo Unii Europejskiej zaczęło uznawać unijne certyfikaty COVID-19. Od 1 marca 2021 roku osoby legitymujące się unijnym dokumentem mogły swobodnie przekraczać cypryjską granicę. Wraz z pojawieniem się nowych mutacji koronawirusa w ostatnich miesiącach tamtejszy rząd podjął jednak decyzję o tymczasowym zawieszeniu certyfikatów szczepień. W konsekwencji przybywający do kraju turyści muszą poddać się aż trzem badaniom na COVID-19, aby móc rozkoszować się urokami śródziemnomorskiej wyspy i to bez względu na status zaszczepienia.

Zdaje się, że Cypryjczycy najgorsze mają już za sobą, gdyż od kilkunastu dni lokalne władze regularnie odnotowują zmniejszającą się liczbę zakażeń. Jako, że sytuacja pandemiczna ulega ciągłej poprawie, Republika Cypryjska już wkrótce przywróci unijne certyfikaty COVID-19. Od 1 marca 2022 roku, czyli równo dwanaście miesięcy po wprowadzeniu paszportów szczepień, osoby w pełni zaszczepione (nawet dwoma dawkami) oraz ozdrowieńcy będą mogli ponownie przekraczać cypryjską granicę bez większych trudności.


Jednocześnie Republika Cypryjska uprości kategoryzację państw w zależności od zagrożenia epidemicznego, która będzie odgrywała kluczową rolę w kontekście podróży osób niezaszczepionych. Turyści, którzy przyjadą na Cypr z państwa oznaczonego na liście zielonej będą zobligowane do wykonania jednego testu na obecność koronawriusa (przed przyjazdem), natomiast w przypadku podróży z kraju objętego listą czerwoną będzie trzeba poddać się dwóm badaniom (przed przyjazdem oraz po wylądowaniu).

Ponowne otwarcie granic dla zaszczepionych podróżnych nikogo dziwić nie może. Cypr, dla którego sektor turystyczny jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, nie może sobie pozwolić na ograniczenie napływu turystów w okresie wakacyjnym.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama