Lufthansa przejmie część akcji ITA Airways. Jest plan powrotu marki Alitalia

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
24 stycznia 2022 08:57
ITA Airways, następczyni Alitalii, negocjuje z Lufthansa Group umowę o współpracy. Niemiecki holding ma zaangażować się finansowo i nabyć część akcji włoskiego przewoźnika.
Reklama
Lufthansa Group planuje przejąć 40 proc. akcji włoskiej linii lotniczej Italia Trasporto Aereo - ITA Airways (ITA). Ta ostatnia w październiku 2021 r. zastąpiła zlikwidowaną w tym samym czasie Alitalię. Jak poinformował dziennik Il Foglio, decyzje te mają zostać potwierdzone w tym tygodniu. Zapytany o porozumienie z Lufthansą rzecznik prasowy ITA stwierdził tylko, że 31 stycznia br. zarząd włoskiej linii lotniczej przedstawi plan strategiczny na najbliższe lata. Jednym z jego elementów ma być powrót do marki Alitalia od marca br. Z kolei biuro prasowe niemieckiej grupy odmówiło komentarza.


Nie wiadomo jaka kwota transakcji wchodzi w grę, ale ​​obie firmy miały uzgodnić niektóre podstawowe elementy umowy, choćby takie jak rola rzymskiego lotniska Fiumicino, jako centrum przesiadkowego dla rejsów do Afryki oraz niektórych połączeń do Ameryki. O postępach w negocjacjach włoskie media informowały już na początku stycznia 2022 r. Lufthansa zamierza zintegrować ITA w ramach swojej grupy, podobnie jak zrobiła to w przeszłości z Austrian Airlines, Brussels Airlines i SWISS. Oprócz szerokiej współpracy handlowej plany Lufthansa Group obejmują również wykorzystanie takich synergii, jak wspólne pozyskiwanie samolotów i rozbudowa lotniska Fiumicino do wielkości jednego z największych portów lotniczych w Europie.

ITA rozpoczynając swoją działalność w dniu 15 października 2021 r. zatrudniała 2,3 tys. pracowników i obecnie operuje flotą 52 airbusów, w tym siedmiu szerokokadłubowych A330-200. W nadchodzących latach włoski przewoźnik chce powiększyć liczbę maszyn o kolejne 30 sztuk. Aktualnie ITA obsługuje ok. 50 portów docelowych, w tym 17 krajowych.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy