IATA: Sytuacja finansowa branży lotniczej poprawiła się w III kwartale 2021 r.
W styczniu 2022 roku (stan na 11.01) wartość akcji linii lotniczych w porównaniu do grudnia ub. roku globalnie wzrosła o 7 proc., w tym europejskich spadła o 0,3 proc., azjatyckich wzrosła aż o 16,2 proc., a północnoamerykańskich wzrosła o 7,8 proc. Od początku roku w porównaniu do stycznia 2021 roku wzrosła globalnie o 5,8 proc., europejskich wzrosła aż o 13,4 proc., azjatyckich spadła o 0,5 proc,, a północnoamerykańskich wzrosła o 6,4 proc. W porównaniu z styczniem 2019 spadki wyniosły, globalnie, aż 30 proc., europejskich 28,1 proc., północnoamerykańskich – 28,7 proc., azjatyckich – 30,5 proc.
Uwaga – w tabeli IATA podaje do porównania grudzień 2019, ale prawie na pewno jest to pomyłka.
Wartość wszystkich akcji, globalnie
wzrosła w styczniu o 0,3 proc., od początku roku spadła o 0,9 proc., a w porównaniu
ze styczniem 2019 wzrosła aż 29,6 proc.(indeks FTSE).
Pewna poprawa nastrojów inwestorów była
związana z tym, że nowy wariant wirusa Omikron okazał się mniej groźny, niż
się obawiano i prowadzi do mniejszej liczby hospitalizacji. Dzięki temu nowe
ograniczenia w podróżach międzynarodowych są relatywnie mniejsze. Jednak ogólny obraz sytuacji pozostaje bez
zmian, Gdy porównamy wartość akcji z rokiem 2019 i ze styczniem 2020 to spadki są ogromne, podczas, gdy
wartość wszystkich akcji wzrosła prawie o 1/3.
Wyniki finansowe za III kwartał 2021. Wartości
w milionach. Porównanie z kwartałem II 2021
Dane są już w pełni reprezentatywne. Wskazują na ogromną poprawę w porównaniu z drugim kwartałem 2021. Jedynym wyjątkiem są tu linie azjatyckie. Najważniejsze rynki z tego kontynentu są nadal prawie zupełnie zamknięte. Wciąż w najgorszej sytuacji są ci przewoźnicy, dla których zdecydowanie najważniejszy jest segment międzynarodowych przewozów pasażerskich. Dobry wynik netto linii z Północnej Ameryki wynika ze znacznej poprawy sytuacji na tak ważnym dla nich rynku przewozów krajowych. W przypadku linii europejskich do dobrych wyników najbardziej przyczynił się zdecydowany wzrost popytu na trasach wewnątrz-europejskich. Niestety w przypadku IV-ego kwartału negatywnie oddziaływać będzie znaczny wzrost cen paliwa oraz, w wielu krajach, opłat infrastrukturalnych. Natomiast negatywny wpływ wariantu Omikron będzie mniejszy niż się obawiano. Na wszystkich najważniejszych rynkach wciąż świetne wyniki notuje segment przewozów cargo.
Odradzanie się popytu według klas podróży
IATA publikuje wykres, który pokazuje, jak kształtował się poziom liczby pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2019 – według klas podróży. Tylko w okresie kwiecień – lipiec 2020 sytuacja w wyższych klasach była lepsza niż w ekonomicznej, głównie dzięki ogromnym obniżkom cen. Od października 2020 spadki w klasie ekonomicznej są już mniejsze i różnica wynosi 8 – 10 punktów procentowych. To kolejne potwierdzenie, że segment podróży biznesowych odradza się znacznie wolniej niż pozostałych. Natomiast w trzecim kwartale oraz w październiku 2021 rosła różnica w poziomie średnich cen w klasie ekonomicznej i w klasach wyższych osiągając wartość około 2,8. Jednak i tak to znacznie mniej niż w pierwszym kwartale 2020, gdy było to około 3,2.Ceny paliwa lotniczego
Po krótkim okresie spadku pod
koniec 2021 ceny znowu rosły osiągając poziom 80$ za baryłkę. To najwyższe ceny
od końca roku 2018. W całym roku 2021 wzrost w porównaniu z 2021 wyniósł aż
68 proc, podczas, gdy ropa zdrożała o 63 proc. Wysokie ceny paliwa to dodatkowy
powód problemów finansowych przewoźników.
Nie podajemy danych
dotyczących płynności finansowych, gdyż zestawienie IATA zawiera prawie na
pewno istotne błędy. Jeżeli IATA je poprawi to uzupełnimy naszą informację.