FedEx chce instalować w samolotach technologię antyrakietową

Sebastian Guśliński - Profil Sebastian Guśliński
16 stycznia 2022 13:52
FedEx chce zainstalować w swoich nowych samolotach technologię laserową, która przeciwdziałałaby nadlatującym rakietom ziemia-powietrze.
Reklama
Firma poprosiła amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) o pozwolenie na wyposażenie swoich samolotów cargo w system obrony przeciwrakietowej, który "emitowałby podczerwoną energię laserową" na zewnątrz samolotu jako "środek zaradczy przeciwko pociskom reagującym na jego ciepło".

"W ostatnich latach, w kilku incydentach, samoloty cywilne zostały ostrzelane przez przenośne systemy obrony powietrznej (MANPADS). To skłoniło kilka firm do zaprojektowania systemów, takich jak system obrony przeciwrakietowej oparty na laserze, do instalacji w cywilnych samolotach" - czytamy w zgłoszeniu do FAA.


Jeden z konkurentów FedEx, DHL, padł ofiarą takiego incydentu w 2003 r., kiedy jeden z jego samolotów został trafiony pociskiem po starcie z lotniska w Bagdadzie. Na szczęście załodze nic się wtedy nie stało. Do najtragiczniejszego zdarzenia z udziałem rakiety ziemia-powietrze doszło na Ukrainie w 2014 roku, kiedy to zestrzelono samolot Malaysia Airlines. Blisko 300 osób straciło życie.

FedEx zaproponował zainstalowanie systemu w airbusie A321-200. Linia posiada obecnie w swojej flocie 650 samolotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama