Ryanair zamyka bazę we Frankfurcie nad Menem

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
08 stycznia 2022 09:30
Irlandzki przewoźnik budżetowy ogłosił zamknięcie jednej ze swoich niemieckich baz. Samoloty Ryanaira znikną w marcu br. z największego lotniska Niemiec, czyli Fraportu.
Reklama

Wszystkie loty Ryanaira z i do Frankfurtu nad Menem zostały odwołane z dniem 31 marca 2022 r. Ryanair potwierdził tę informację wczoraj (7.01). Pięć samolotów, które do tej pory stacjonowały we Fraporcie zostaną przemieszczone na lotniska, które obniżyły opłaty w celu stymulacji ruchu pasażerskiego.


Przedstawiciele Ryanaira zaznaczyli, że w po pandemii COVID-!9, porty lotnicze powinny zachęcać przewoźników do zwiększania ruchu, a niestety Frankfurt zdecydował się jeszcze bardziej podnieść ceny, co sprawia, że przestał być konkurencyjny w stosunku do innych lotnisk w Europie. Irlandczycy podkreślają, że pomimo inwestycji w wysokości 200 mln dolarów amerykańskich w nową bazę w Norymberdze, niemiecki rząd nadal woli chronić przewoźników, takich jak Lufthansa.

Według kierownictwa holdingu, w lecie 2022 r. nastąpi jeszcze większy wzrost przewozów pasażerskich Ryanaira w Europie, bo wtedy przewoźnik odbierze 65 nowych samolotów B737 MAX. Irlandczycy uważają, że wiele lotnisk w Europie będzie starać się wykorzystać ten potencjał, zwłaszcza że konkurencja nadal ogranicza zarówno flotę, jak i oferowanie. Szefowie linii z Dublina twierdzą, że Fraport, zamiast zachęcić ich do pozostania i rozwoju, podniósł opłaty lotniskowe, co w konsekwencji spowodowało podjecie decyzji o wycofaniu się Ryanaira z tego lotniska.

Wszyscy piloci i personel pokładowy Ryanaira we Frankfurcie nad Menem otrzymali powiadomienie o zamknięciu bazy pod koniec marca 2022 r. Cały personel lotniczy może znaleźć pracę w innych bazach Ryanaira, tym bardziej że irlandzka linia zamierza zwiększyć zatrudnienie z uwagi na zaplanowane dostawy 210 nowych samolotów. Wszyscy pasażerowie Ryanaira, którzy wykupili bilety na anulowane loty, otrzymają powiadomienia i zwrot pieniędzy w ciągu najbliższych dni.


- Z rozczarowaniem informujemy o zamknięciu naszej bazy we Frankfurcie nad Menem pod koniec marca 2022 r., ale nie mamy wyboru wobec decyzji Fraportu podnoszącej opłaty lotniskowe i to pomimo załamania ruchu spowodowanego przez pandemię COVID-19. Ryanair nadal inwestuje w niemieckie porty lotnicze, które rozumieją potrzebę obniżenia opłat lotniskowych w celu przywrócenia ruchu. Konkurencja na rynku niemieckim została poważnie zakłócona przez 9 mld euro pomocy państwa wpompowane w Lufthansę, która nadal ogranicza swoją flotę, połączenia i miejsca pracy. Wydajne operacje i konkurencyjne opłaty lotniskowe stanowią podstawę, na której Ryanair opiera długoterminowy wzrost ruchu i lepsze połączenia. We Frankfurcie okazało się to niemożliwe po decyzji rządu niemieckiego o podniesieniu opłat pasażerskich oraz decyzji Fraportu o podniesieniu i tak już wysokich i niekonkurencyjnych opłat lotniskowych - powiedział Jason McGuinness, dyrektor handlowy Ryanaira.

Fot: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama