Rosyjski oligarcha kupił samolot Boeing 787 Dreamliner

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
30 grudnia 2021 09:25
Znany rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zakupił samolot Boeing 787 Dreamliner. Właściciel m.in. klubu piłkarskiego Chelsea F.C. został trzecim prywatnym nabywcą tej maszyny w historii. Samolot kosztował 350 mln dolarów (ok. 1,5 mld złotych).
Reklama
Roman Abramowicz może pochwalić się nowym nabytkiem. Rosyjski oligarcha zakupił niedawno samolot Boeing 787-8 Dreamliner o znakach rejestracyjnych P4-BDL, który będzie do jego wyłącznej dyspozycji. Koszt maszyny wyniósł 350 mln dolarów (ok. 1,5 mld złotych) po uwzględnieniu luksusowego wyposażenia kabiny. Samolot będzie dysponował 50 miejscami pasażerskimi przeznaczonymi dla członków ochrony osobistej Rosjanina, jego obsługi oraz zaproszonych gości. Na pokładzie nie zabraknie również licznych sypialni, kuchni, pomieszczeń wypoczynkowych, jadalni oraz łazienek.

Maszyna została wyprodukowana w 2015 roku i miała trafić w ręce szwajcarskiej linii PrivatAir, lecz ostatecznie pozostała bez właściciela. Tym samym egzemplarz niszczał na jednym z lotniskowych cmentarzysk, aż jego losem zainteresował się Abramowicz. Miliarder został trzecim nabywcą samolotu Boeing 787 Dreamliner na prywatny użytek. Wcześniej, podobnego zakupu dokonał meksykański rząd oraz jedna z firm czarterowych.


Samolot Boeing 787-8 Dreamliner zastąpi w swojej roli maszynę Boeing 767-300ER, która do tej pory pozostawała do dyspozycji Rosjanina. Oligarcha postanowił odświeżyć prywatną flotę samolotów dalekodystansowych i "przestarzały" samolot Boeing 767-300ER trafił na sprzedaż. Egzemplarz wyceniany jest na 100 mln dolarów (ok. 400 mln złotych).

Roman Abramowicz jest 55-letnim przedsiębiorcą rosyjsko-izraelskiego pochodzenia, który zbił fortunę na interesach powiązanych z handlem ropą naftową. Magazyn Forbes wycenił jego majątek na blisko 15 mld dolarów (ok. 60 mld złotych), co czyni go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Od 2003 roku Abramowicz jest także właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea F.C., który w minionym sezonie sięgnął po najważniejsze w futbolowym świecie trofeum Ligi Mistrzów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N