Skandynawia zaostrza przepisy wjazdowe

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
29 grudnia 2021 10:51
W związku z ponownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, władze państw skandynawskich zaostrzyły przepisy wjazdowe. Tym samym Norwegia, Dania oraz Szwecja nie uznają już w pełnym wymiarze unijnych certyfikatów COVID-19, a podróżni zobligowani są do spełnienia szeregu warunków.
Reklama

W obawie przed rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron, rządy przeważającej większości państw europejskich podjęły radykalne decyzje dążące do ponownego ograniczenia podróżowania. Co więcej, niektóre kraje (przynajmniej częściowo) odwróciły się od unijnej idei certyfikatów COVID-19, które umożliwiają swobodny przepływ osób zaszczepionych, przetestowanych oraz ozdrowieńców. Tak sytuacja prezentuje się chociażby w Skandynawii, gdzie wjazd jest możliwy jedynie po spełnieniu szeregu warunków.

Nienależąca do Unii Europejskiej, lecz partycypująca w Schengen, Norwegia (jako pierwsze państwo skandynawskie) zaostrzyła zasady obowiązujące na granicach już 3 grudnia br. Tutaj wciąż obowiązuje jednak podział na osoby zaszczepione oraz niezaszczepione. Co do zasady, Polacy przybywający do kraju zobligowani są do odbycia 10-dniowej kwarantanny (możliwe zwolnienie po trzech dniach po uzyskaniu negatywnego wyniku badania PCR). Ponadto, podróżni muszą wykonać dwa testy: jeden przed oraz jeden po przyjeździe do Norwegii. Nieco lepiej wygląda sytuacja pasażerów zaszczepionych, którzy zwolnieni są zarówno z kwarantanny jak i z obowiązku wykonania jednego badania przed podróżą. Wyjątki od niektórych przedstawionych powyżej reguł obowiązują m.in. dzieci. Szczegóły dostępne są na stronie: www.visitnorway.com.


Ze stosowania unijnego certyfikatu COVID-19 przynajmniej tymczasowo zrezygnowała Dania. Od 27 grudnia br. Polacy mogą przekroczyć duńską granicę pod warunkiem okazania negatywnego wyniku badania na obecność wirusa. Kraj akceptuje zarówno szybkie testy antygenowe wykonane do 48 godz. przed przyjazdem oraz testy PCR wykonane do 72 godz. przed przekroczeniem granicy. Obecnie nie ma obowiązku poddawania się kwarantannie. Wskazane zasady obejmują zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione. Co ciekawe, nie dotyczą one ozdrowieńców. Wyjątki oraz szczegółowe przepisy dostępne są na stronie: www.coronasmitte.dk.

Podobne zasady obowiązują w Szwecji. Od 28 grudnia br. wszyscy pasażerowie powyżej 12. roku życia muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego do 48 godz. przed przyjazdem do kraju. I w tym przypadku podział na osoby zaszczepione czy niezaszczepione przestał obowiązywać. Szczegółowe restrykcje wraz z listą osób zwolnionych z przepisów (obejmującą m.in. rezydentów) dostępne są na stronie: www.krisinformation.se.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama