Ethiopian Airlines przywracają MAX-y

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
28 grudnia 2021 09:20
Linie Ethiopian Airlines podjęły decyzję o przywróceniu do czynnej służby komercyjnej samolotów Boeing 737 MAX 8 wraz z rozpoczęciem lutego 2022 roku. Maszyny zostały uziemione po dwóch katastrofach na przełomie 2018 i 2019 roku, w których zginęło 346 osób.
Reklama

Na przełomie 2018 i 2019 roku doszło do dwóch, tragicznych w skutkach wypadków lotniczych z udziałem samolotów Boeing 737 MAX 8, w których zginęło w sumie 346 osób. Po katastrofie lotu Ethiopian Airlines 302 maszyny zostały uziemione do czasu wyjaśnienia okoliczności obu zdarzeń. Przyczyną wypadków okazał się być wadliwy system pokładowy MCAS i dopiero jego skuteczne opracowanie pozwoliło na bezpieczne przywrócenie samolotów Boeing 737 MAX 8 do służby. Większość przewoźników ponownie wprowadziła już MAX-y do swojej floty. Na taki ruch nie zdecydowały się jednak m.in. linie Ethiopian Airlines, które wielokrotnie deklarowały chęć przywrócenia maszyn w ostatniej kolejności w symbolicznym geście solidarności z rodzinami ofiar feralnego lotu z Addis Abeby do Nairobi.


Zdaje się, że koniec sagi przywracania samolotów Boeing 737 MAX 8 do służby jest już bliski, gdyż etiopski przewoźnik zapowiedział ostateczne wznowienie lotów komercyjnych realizowanych MAX-ami. Ma to nastąpić za nieco ponad miesiąc, a pierwszy, po kosztownym i długotrwałym uziemieniu, rejs zaplanowany jest na 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu linie Ethiopian Airlines wykonają ostatnie testy potwierdzające bezpieczeństwo samolotów Boeing 737 MAX 8.

Do tej pory przewoźnik odebrał pięć egzemplarzy MAX-ów. Jeden z nich uległ katastrofie. Pozostałe cztery maszyny Boeing 737 MAX 8 pozostają uziemione w oczekiwaniu na nieuchronny powrót do służby.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama