Opinie: Dobry czas na kupowanie samolotów

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
20 grudnia 2021 12:16
W połowie grudnia Grupa AF/KLM podpisała kontrakt na zakup 100 samolotów A320neo z prawem zakupu dodatkowych sześćdziesięciu. Są one przeznaczone dla KLM-u oraz Transavii – zarówno holenderskiej jak i jej francuskiej spółki córki.
Reklama

Równocześnie Grupa podpisała list intencyjny na zakup czterech airbusów A350F, czyli w wersji all-cargo, z prawem zakupu kolejnych czterech.

Ta decyzja to kolejny dowód, że czas głębokiego kryzysu to właściwy moment na podpisywanie umów na wielkie zakupy. Powód jest prosty – spadające ceny. Bardzo niskie szczególnie przy ogromnych zamówieniach. Obecnie gwałtownie spadł popyt, a wielu przewoźników znajdujących się bardzo trudniej sytuacji finansowej, zmniejsza zamówienia, opóźnia je, a czasami po prostu wycofuje się z nich. Oczywiście jest tu tylko jeden, ale bardzo istotny i obecnie niełatwy do spełnienia warunek. Przewoźnik musi być w relatywnie dobrej kondycji finansowej.

A320 mają, przede wszystkim, modernizować floty KLM-u i Transavii. Pierwsze samoloty będą dostarczone już w drugiej połowie 2023.


Obecnie jest jeszcze jeden powód, że niektóre linie planują wymiany samolotów. To spodziewane, a tak naprawdę właściwie pewne, regulacje unijne, które środkami finansowymi będą coraz bardziej zdecydowanie zachęcać przewoźników do wykorzystywania samolotów nowej generacji emitujących znacznie mniej CO2.

Struktura zamówienia to też kolejny dowód, że w tej globalnej grupie to KLM jest w znacznie lepszej kondycji finansowej. Holenderska linia może pozwolić sobie na rozwój podczas, gdy Air France wciąż walczy o złapanie równowagi finansowej. I raczej tak pozostanie przez najbliższe kilka lat.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama