Wizz Air: Inwestorzy wzywają do przestrzegania praw pracowniczych

17 grudnia 2021 10:11
Grupa 14 inwestorów wezwała węgierską linię Wizz Air do przestrzegania praw pracowniczych dotyczących zakładania i swobodnego przystępowania do związków zawodowych, poinformował Reuters.
Reklama

Inwestorzy poinformowali przewoźnika, że ich badania potwierdziły, że utrudnia on funkcjonowanie związków. Duński fundusz emerytalny zagroził nawet, że sprzeda swoje udziały, jeżeli nie otrzyma od zarządu linii konkretnej odpowiedzi.

Wizz Air odmówił agencji komentarza stwierdzając, że prowadzi bezpośredni dialog z inwestorami. W upublicznionym liście inwestorzy stwierdzili, że wolność związkowa jest zagwarantowana umowami i prawem międzynarodowym tymczasem, według ich badań przewoźnik stosuje procedury, które ją ograniczają. Przytoczyli przykład z 2014 roku, gdy rumuński sąd skazał Wizz Air na zapłacenie kary finansowej za zwolnienie 19 pracowników, którzy założyli związek zawodowy. Powołali się też na wypowiedź prezesa linii z 2020 roku, w której stwierdził, że linia „ wszędzie trzyma się z daleka od związków zawodowych, gdyż zabijają one biznes”. W kwietniu 2021 roku Wizz Air odrzucił żądanie włoskich związków zawodowych, aby wynegocjował z nimi zbiorowe umowy o pracę i poinformował włoskiego ministra pracy, że planuje prowadzenie swojej działalności bez angażowania związków zawodowych.

Duński fundusz zażądał spotkania i jeżeli nie będzie ono potwierdzone do 20 grudnia to wycofa się z linii. Inwestorzy w liście potwierdzają, że w Wizz Airze funkcjonuje ciało o nazwie „Wizz People Council”, które ma zajmować się relacjami pracowników z firmą, jednak mają poważne wątpliwości, co do efektywności jego działania. Zdaniem zarządu przewoźnika ciało to stanowi forum, na którym mogą być dyskutowane najważniejsze kwestie i daje okazje do regularnych spotkań z prezesem.

Inwestorzy uważają też, że wolność działania związków zawodowych ma znaczenie w odniesieniu do problemów bezpieczeństwa, gdyż ogranicza ryzyka związane z zasadami pracy pilotów.

Od wielu lat przewoźnicy starają się, w różny sposób, ograniczać koszty zatrudnienia. I o to też chodzi w przypadku utrudniania związkom zawodowym wolnego funkcjonowania i efektywnego reprezentowania interesów pracowniczych. O innych aspektach tego samego trendu piszemy w opublikowanym niedawno artykule zatytułowanym „LOT: wypychanie etatowców i związkowców”.

Problemy te mają też wpływ na bardzo rygorystycznie traktowaną przez Komisję Europejską kwestię równej konkurencji. Przewoźnicy przestrzegający litery i ducha przepisów prawa regulujących prawo pracy są w znacznie gorszej sytuacji, niż ci, którzy w różny sposób faktycznie je łamią. Przed pandemią KE zapowiedziała, że zajmie się sprawą zatrudniania pracowników, przez niektóre linie, na zasadzie B2B. Teraz nie jest do tego dobry czas. Jednak w długim horyzoncie czasowym jest bardzo prawdopodobne, że możliwości zdobywania przewagi kosztowej poprzez bardzo swobodne interpretowanie i stosowanie prawa pracy zostaną poważnie ograniczone.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy