Bruksela nie wyrazi zgody na przejęcie Air Europy przez Iberię

15 grudnia 2021 09:00
Umowa zakupu Air Europa przez International Airlines Group stoi pod znakiem zapytania. Bez tej transakcji Air Europa znajdzie się w trudnej sytuacji i będzie znów musiała poszukiwać inwestorów.
Reklama
Komisja Europejska (KE) ma wkrótce poinformować, że nie zatwierdzi zakupu linii Air Europa przez Iberię. Według portalu majorcadailybulletin.com stawia to właścicieli obu przewoźników - Globalię i International Airlines Group (IAG) - w bardzo trudnym położeniu. Z hiszpańskich źródeł wynika, że Bruksela ogłosi swoją decyzję w piątek (17.12) albo nie później niż do przyszłego wtorku (21.12). Sytuacja tej transakcji staje się skomplikowana, a jej sfinalizowanie może ostatecznie nie dojść do skutku.

Zarówno IAG (Iberia), jak i Globalia (Air Europa) nie komentują tych przecieków, ale gdy tylko stanowisko KE zostanie oficjalnie opublikowane będą musiały podjąć działania, aby wyjść z prawnego impasu. Zadłużenie Air Europa przekracza obecnie 600 mln euro, więc Globalia będzie zmuszona poszukiwać alternatywnych rozwiązań, aby zabezpieczyć odpowiednie finansowanie dla swojej zadłużonej firmy. Decyzje, które niebawem zapadną mogą być kluczowe nie tylko dla przyszłości Air Europa, ale i dla całej hiszpańskiej branży lotniczej.


Trudną sytuację Air Europa jeszcze bardziej pogarsza szerzący się obecnie najnowszy wariant koronawirusa. W ciągu tygodnia omikron spowodował 35-procentowy spadek rezerwacji lotniczych w Europie. Obawa przed podróżowaniem i restrykcje nakładane przez rządy europejskich państw mogą odbić się niekorzystnie na ruchu lotniczym do miast obsługiwanych przez przewoźnika, w których turyści mieli zwyczaj spędzać święta.

Transakcja przejęcia Air Europę przez IAG ma już długą historię. Pierwszy raz o takim zamiarze IAG poinformował w listopadzie 2019 r. Wartość kontraktu miała opiewać na 1,1 mld euro. Pandemia wstrzymała jednak negocjacje. Rozmowy ruszyły ponownie w styczniu 2021 r., jednak wtedy cena Air Europa spadła o ponad połowę, tj. do 500 mln euro. Air Europa to linia lotnicza powstała w 1986 r. Obecnie przewoźnik z Madrytu dysponuje 34 boeingami, w tym 17 B737-800 i 17 szerokokadłubowymi B787. Głównymi kierunkami obsługiwanymi przez Hiszpanów są miasta w Europie Zachodniej oraz w Ameryce Łacińskiej.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy