Darmowy roaming w Unii Europejskiej przedłużony do 2032 roku

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
11 grudnia 2021 12:19
Świetne wieści dla często podróżujących. Darmowy roaming w Unii Europejskiej został przedłużony do 2032 roku.
Reklama

W 2017 roku Parlament Europejski wprowadził w życie zasadę "Roam Like at Home", na mocy której zrezygnowano z opłaty za połączenia głosowe i częściowo za przesył danych w roamingu na terenie Unii Europejskiej. To umożliwiło korzystanie z internetu za granicą, na takiej samej zasadzie jak w kraju. Jednak tamto rozporządzenie wygasa 30 czerwca przyszłego roku.


W Parlamencie Europejskim zakończyły się właśnie negocjacje sprawie przedłużenia RLAH. Oprócz przedłużenia obowiązywania darmowego roamingu o kolejne 10 lat, europejscy operatorzy nie będą mogli obniżać jakości połączeń i prędkości transferu danych. Oznacza to, że będziemy mogli korzystać z internetu na takich samych zasadach z jakich korzystamy w sieci macierzystej, a operator nie będzie nam mógł np. obniżąć jakości połączenia z 4G na 3G.

Czekają nas też obniżki cen hurtowych za transfer danych, będą one obniżane do 2 euro za 1 gigabajt w 2022 roku i do 1 euro za 1 gigabajt w 2027 roku.

Porozumienie podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i Parlament Europejski. Ale to tylko formalność. A my dalej będziemy mogli cieszyć się darmowym roamingiem podczas naszych podróży.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama