Katowice: 168 tys. pasażerów w listopadzie

9 grudnia 2021 10:03
Port Lotniczy Katowice podsumował miniony miesiąc. W listopadzie br. z usług katowickiego lotniska skorzystało 168 tys. pasażerów, czyli o 143 tys. (580 proc.) więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Od początku 2021 roku przez Pyrzowice przewinęło się ponad 2 mln podróżnych.
Reklama
Statystyki Katowice (KTW)
 
W listopadzie br. z katowickiej siatki połączeń skorzystało 168 tys. pasażerów. To wynik o 580 proc. lepszy od tego uzyskanego w zeszłym roku. Przeważająca większość gości (123 tys.) zdecydowała się na podróż w ramach rejsów regularnych oferowanych przez Wizz Aira, Ryanaira, PLL LOT oraz Lufthansę. Najpopularniejszymi kierunkami obsługiwanymi w ramach regularnego ruchu lotniczego były trasy do Dortmundu (21 tys. osób), Londynu Stansted (7 tys. podróżnych) oraz Londynu Luton (7 tys. pasażerów). W pierwszej piątce znalazły się również bezpośrednie rejsy z Katowic do niemieckiej Kolonii i holenderskiego Eindhoven. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również połączenia czarterowe, z których skorzystało o 287 proc. więcej turystów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Najwięcej podróżnych w ramach ruchu czarterowego odleciało z Pyrzowic do Hurghady, Marsa Alam i Antalyi. Podczas całego miesiąca katowickie lotnisko odnotowało blisko 2,5 tys. startów i lądowań samolotów. To o blisko 100 proc. więcej niż przed rokiem.

- W przedostatnim miesiącu bieżącego roku przewozy pasażerskie w Pyrzowicach osiągnęły poziom 57 proc. tego z listopada 2019 roku, kiedy to obsłużono 290 tysięcy podróżnych. W listopadzie najsilniejszą pozycję w ruchu regularnym miał Ryanair. Irlandzki przewoźnik na trasach z i do Pyrzowic obsłużył 60 tysięcy podróżnych. W tym samym czasie z siatki połączeń drugiej dużej linii niskokosztowej prowadzącej bazę w Katowice Airport, Wizz Aira, skorzystało 54 tysiące pasażerów - powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.


Na przestrzeni całego roku lotnisko w Katowicach może pochwalić się obsłużeniem 2,1 mln pasażerów. Już teraz jest to rezultat lepszy od tego uzyskanego w całym ubiegłym roku, gdy przez Pyrzowice przewinęło się o 760 tys. podróżnych mniej. Tak korzystny wynik, który pozwolił katowickiemu lotnisku uplasować się na trzecim miejscu największych portów lotniczych w Polsce (wyprzedzając obecnie Port Lotniczy Gdańsk), jest przede wszystkim zasługą świetnego sezonu wakacyjnego i bogatej oferty połączeń czarterowych. Od stycznia do końca listopada br. w ramach rejsów czarterowych z Katowic podróżowało 1,2 mln pasażerów.

Przedstawiciele lotniska spodziewają się obsłużyć ok. 2,3 mln podróżnych w skali całego roku. Choć zbliżający się okres świąteczno-noworoczny od zawsze pozytywnie wpływał na wyniki przewozowe, tak tegoroczna zima ponownie będzie zdominowana przez pandemię koronawirusa i stale zaostrzające się przepisy sanitarne, co może znacząco zahamować odbudowę ruchu lotniczego.

Fot.: Piotr Adamczyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy