Nowe zasady wjazdu do Polski spoza strefy Schengen

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
08 grudnia 2021 08:40
2 komentarze
Na wczorajszej konferencji prasowej (7.12) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaostrzeniu obostrzeń obowiązujących w Polsce w związku ze stale utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zakażeń. Zmiany obejmą także podróżnych wracających z krajów spoza Schengen.
Reklama

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w restrykcjach obowiązujących na terytorium naszego kraju. Zmniejszeniu ulegną m.in. limity obłożenia miejsc publicznych, a nauka zdalna powróci w pełnym wymiarze na okres świąteczno-noworoczny. Ponadto, rząd wprowadzi obowiązek szczepień dla wybranych grup społecznych (medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych), który wejdzie w życie wraz z początkiem marca przyszłego roku.

Zmianie ulegną także przepisy obowiązujące na polskich granicach. Od 15 grudnia br. pasażerowie powracający do Polski z krajów nieobjętych strefą Schengen będą zobowiązane do wykonania badania na obecność COVID-19 nie wcześniej niż na 24 godz. przed przekroczeniem granicy. Regulacja dotyczy zarówno osób zaszczepionych, ozdrowieńców jak i niezaszczepionych.


Ponadto, podtrzymany zostaje obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju spoza strefy Schengen dla osób niezaszczepionych. Podróżni, którym została nałożona izolacja mogą najwcześniej w ósmym dniu (licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy) wykonać test, którego negatywny rezultat zwolni z kwarantanny. Osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie.

W praktyce oznacza to, że od 15 grudnia osoby niezaszczepione powracające do Polski z krajów nieobjętych strefą Schengen będą zobligowane do wykonania jednego testu (badanie PCR lub szybki test antygenowy) nie wcześniej niż na 24 godz. przed przekroczeniem granicy. Co więcej, będą musiały one poddać się 14-dniowej kwarantannie, która może zostać skrócona do 8 dni po otrzymaniu negatywnego wyniku kolejnego badania (PCR) na obecność koronawirusa wykonanego na własny koszt. Nieco łagodniej prezentują się obostrzenia dotyczące osób zaszczepionych, których wjazd do kraju musi zostać poprzedzony jedynie wykonaniem jednego testu (badanie PCR lub szybki test antygenowy) nie wcześniej niż na 24 godz. przed przekroczeniem granicy.

Co więcej, w związku z próbą ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa Omikron, od 1 grudnia br. obowiązuje zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zmbabwe, a osoby powracające do Polski z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z 14-dniowej kwarantanny. Ponownie, przepisów nie stosuje się do osób posiadających unijny certyfikat COVID-19.

Reklama

Ostatnie komentarze

usuniety 2021-12-09 19:12   
usuniety - Profil usuniety
Szanowny travelirek. Od dawna śledzę portal pasazer.com ale dopiero dziś założyłem konto, by odnieść się do Twojego komentarza. Zwracam się z uprzejmą prośbą o nie generalizowanie. Ja podróżuję bardzo dużo i głosuję na PiS. Co nie oznacza, że spodobała mi się decyzja wprowadzenia obowiązku szczepień dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen. Powiem więcej, nie tylko nie spodobał mi się ten obowiązek, ale też dostrzegam w przekazie tego obowiązku wiele nieścisłości. Na stronie gov.pl można znaleść informację, że test ma być wykonany na 24 godziny przed wylotem. Na tej samej stronie znajduje się także informacja, że test należy wykonać na 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Nie wiadomo o jaką granicę chodzi; kraju z którego się wylatuje czy też granicę Państwa Polskiego. Od redakcji tak poczytnego portalu jakim jest pasazer.com oczekiwałbym, że pomogą zainteresowanym rozstrzygnąć ten dylemat. Zamiast tego autor ograniczył się do powielania informacji od innych. Tak czy inaczej, życzę wszystkim wielu udanych podniebnych podróży. Kłaniam się, pisor, zaszczepiony trzema dawkami, po odbyciu kilku kwarantann.
travelirek 2021-12-08 14:40   
travelirek - Profil travelirek
I znowu PiS wali nie w swój elektorat, czyli ludzi, których stać wyjechać za granicę. W kraju oczywiście zero sprawdzania certyfikatów. Byłem w kilku krajach europejskich i w każdym z nich bez certyfikatu nie da się ani zjeść w restauracji ani wejść do centrum handlowego. Ale PiS woli wymagać testów od ludzi podróżujących w znacznej większości w pełni zaszczepionych no i nie głosujących na nich...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama