Kampania ULC: „Bezpiecznego luku!”

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 grudnia 2021 12:18
„Bezpiecznego luku!” – rusza nowa kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego skierowana do nadawców międzynarodowych przesyłek pocztowych
Reklama

Każdego roku w Polsce transportem lotniczym przewozi się blisko 30 tys. ton przesyłek pocztowych i liczba ta dynamicznie rośnie. Ponieważ poczta międzynarodowa transportowana jest zarówno na pokładach pasażerskich, jak i towarowych statków powietrznych, bardzo ważne jest ciągłe uświadamianie nadawców paczek, że nie wszystkie przedmioty mogą być przewożone drogą lotniczą.

7 grudnia br. Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczyna kampanię informacyjną pt. „Bezpiecznego lotu luku!”, której celem jest zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat tego, co można wysyłać, a co jest zabronione w międzynarodowych przesyłkach pocztowych i kurierskich.

- Czas kampanii nie jest przypadkowy. Grudzień i okres przedświąteczny to czas, w którym nadawanych jest najwięcej przesyłek międzynarodowych, dlatego szczególnie teraz ważne jest przypominanie zasad bezpieczeństwa oraz uświadamianie zagrożeń związanych z ich nieprzestrzeganiem - mówi Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Coraz częściej spotykamy się z nadawaniem w przesyłkach lotniczych przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, które podczas transportu drogą lotniczą mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa statku powietrznego oraz osób i rzeczy znajdujących się na jego pokładzie. Niewłaściwe zapakowanie przesyłki czy wahania temperatury lub ciśnienia mogą powodować jej uszkodzenie, wyciek substancji żrących lub łatwopalnych, generowanie toksycznych oparów, wzniecenie pożaru, a nawet eksplozję.

Tylko w grudniu 2020 roku operatorzy kontroli bezpieczeństwa Poczty Polskiej w nadanych przesyłkach międzynarodowych wykryli 2643 sztuk fajerwerków i zimnych ogni. To ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do grudnia 2019 r.

- W transporcie lotniczym najważniejsze jest bezpieczeństwo. W nowej kampanii uświadamiamy i przypominamy osobom nadającym przesyłki lotnicze oraz firmom przewozowym, że niektóre przedmioty, takie jak fajerwerki, czy zimne ognie, ze względów bezpieczeństwa nie mogą być wysłane drogą lotniczą a ich nadawanie objęte jest specjalnymi procedurami. Mamy nadzieję, że kampania przełoży się na wzrost świadomości zagrożeń związanych z nieodpowiednim nadawaniem i przewożeniem materiałów niebezpiecznych oraz na zmniejszenie liczby związanych z tym incydentów lotniczych - dodaje Samson.

Materiały niebezpieczne to m.in. przedmioty i substancje często pozornie nieszkodliwe, których używamy na co dzień. Lakiery do paznokci, perfumy, lakiery do włosów, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe, farby na bazie oleju, czy fajerwerki nadane w przesyłce pocztowej lub kurierskiej, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów i załogi lotniczej, jak również integralności struktury statku powietrznego.
Reklama
Tagi
kampania ulc

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama