Nowe, wyższe opłaty na Lotnisku Chopina już obowiązują

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
01 grudnia 2021 11:48
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego opublikował w swoim Dzienniku Urzędowym zmiany opłat lotniskowych w porcie na Okęciu. Ostateczna, zatwierdzona wersja taryf prawie nie różni się od pierwotnej propozycji Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".
Reklama
30 listopada 2021 r. w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) pojawiło się ogłoszenie w sprawie opłat lotniskowych na lotnisku Chopina w Warszawie. Jest to odpowiedź na wniosek Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) z początku września br. Nowe taryfy wchodzą w życie dziś tj. 1 grudnia 2021 r. Główne założenia podwyżek i zmian nie zostały w zasadzie zmienione, a modyfikacje wprowadzone w najważniejszych kwestiach należy uznać za kosmetyczne.


Opłata za lądowanie wzrośnie z 40 zł za każdą rozpoczętą tonę MTOM (Maximum Take Off Mass) do 50 zł (wzrost o 25 proc.), a nie 54 zł. Tę opłatę będą płacić samoloty powyżej 25, a nie 40 MTOM, czyli obejmie ona nie tylko większe odrzutowce, ale także bomabardiery Q400. Cięższe samoloty (np. B777) zapłacą normalną stawkę do 100 pierwszych ton MTOM, a za każdą tonę MTOM powyżej 100 ton 12,5 zł. W tym zakresie ULC nie wprowadził poprawek. Opłata pasażerska, czyli kwota za każdego podróżnego znajdującego się na pokładzie samolotu w momencie startu wzrośnie z 60 do 81 zł a nie 84 zł. W tym przypadku podwyżka wyniesie 35 proc.

Zmianie uległy też niektóre zniżki proponowane przez PPL. Obniżka na nowych trasach strategicznych została przez ULC uwzględniona w całości. W jej ramach opłata pasażerska zostanie obniżona od 90 do 20 proc. w zależności od liczby lat wykonywania operacji i ich dystansu. Na liście 10 kierunków strategicznych z Warszawy znalazły się: Addis Abeba, Bangkok, Bilbao, Bombaj, Hanoi, Kair, Manchester, San Francisco, Tuluza i Waszyngton. Trasy strategiczne będą corocznie weryfikowana przez PPL i podawane do wiadomości zainteresowanych przewoźników. Nowa zniżka wspierająca odbudowę ruchu lotniczego wyniesie w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 30 listopada 2022 r. 21 proc za lądowanie i 26 proc. za obsługę pasażera. Natomiast w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 30 listopada 2023 r. 10 proc. za lądowanie i 13 proc. za pasażera. Jest to gorsza propozycja dla przewoźników, bo w pierwotnej wersji redukcja dla obu usług wynosiła 26 proc. w pierwszym roku obowiązywania i 13 proc. w drugim.

Po wygaśnięciu powyższych rabatów od 1 grudnia 2023 r. do 30 listopada 2028 r. wejdzie w życie zniżka za częstotliwość i będzie udzielana w wysokości 25 proc. od opłat za lądowanie na trasach, na których dany przewoźnik lotniczy wykonał każdego dnia w danym okresie rozliczeniowym minimum jedno lądowanie. W pierwotniej wersji zniżka ta miała wynosić 32 proc. ULC utrzymał też 20-procentową zniżkę za postój samolotów na powierzchniach odstawczych przeznaczonych do długoterminowego parkowania w razie braku miejsca na innych stanowiskach.


Podsumowując można bez większego upraszczania stwierdzić, że PPL otrzymał od ULC, to czego oczekiwał. Nieznaczne korekty podwyżek zostały zrekompensowane niższą skalą upustów i objęciem wyższymi opłatami lżejszych statków powietrznych. Nowe taryfy, choć wydają się względnie umiarkowane biorąc pod uwagę propozycje złożone przez porty Heathrow i Schiphol, na pewno nie pomogą w stymulacji ruchu lotniczego na Okęciu. Warto przypomnieć, że w październiku 2021 r. Lotnisko Chopina straciło aż 16 proc. pasażerów względem poprzedniego miesiąca, co jest bardzo złym wynikiem w porównaniu, choćby z wymienionymi lotniskami w Amsterdamie i Londynie.

Fot: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy