W październiku na Lotnisku Chopina 173 proc. wzrost ruchu

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 listopada 2021 15:21
883 tys. pasażerów to bilans pa∂ziernika na Lotnisku Chopina. To wynik ponad 173 proc. lepszy od zeszłorocznego.
Reklama

Statystyki Warszawa (WAW)

Do listopada Lotnisko Chopina odprawiło łącznie 6,019 mln pasażerów, co oznacza, że już w październiku pobity został całoroczny wynik z 2020 roku (5,48 mln). Tendencja w ruchu pasażerskim pozwala zakładać, że w 2021 roku w Warszawie odprawionych zostanie ponad 7 mln osób.

Stołeczny port notuje również dodatnią dynamikę w odbudowie liczby operacji lotniczych. W okresie od stycznia do września br. wyniosła ona 57 proc. i była wyższa od wyników takich lotnisk, jak Wiedeń, Bruksela czy Amsterdam.

Zdecydowana większość pasażerów (577 tys.) podróżowała na pokładzie przewoźników tradycyjnych. Podróże z liniami niskokosztowymi wybrało 163 tys. osób, a czartery – 144 tys. Najpopularniejszym przewoźnikiem pozostaje PLL LOT, który ma 56 proc. udziału w przewozach pasażerskich.

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Kijów i Monachium. Jeśli chodzi o czartery – w dalszym ciągu wybierane są głównie krótsze południowe trasy: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion.

Przewozy cargo prawie jak przed pandemią

W porównaniu do 2019 roku transport all cargo – czyli na pokładzie samolotów towarowych – wzrósł o 100 proc., jednak tzw. belly cargo – czyli w lukach samolotów rejsowych – spadł o 41 proc. Te dane składają się jednak na całkiem dobre wyniki. W okresie od stycznia do października włącznie na Lotnisku Chopina odprawiono 79 559 ton cargo, czyli tylko o 0,4 proc. mniej od rekordowego roku 2019.

Sezon zima 2021/22 na Lotnisku Chopina

PLL LOT wznawia takie kierunki jak: Tirana (uruchomiona), Kolombo (od 7 grudnia 3 razy w tygodniu), Charków (od 10 grudnia 3 razy w tygodniu), Katowice (od listopada zwiększona liczba połączeń do 19 tygodniowo), Szczecin (zwiększona liczba połączeń do 14 razy w tygodniu), Miami (od 10 grudnia 3 razy w tygodniu).

Nowy kierunek wypoczynkowy otwiera również Wizz Air. Od 17 grudnia będzie można dwa razy w tygodniu polecieć do Marakeszu. Ten sam przewoźnik, głównie z myślą o narciarzach, wznawia także loty do Werony (od 11 stycznia 2 razy w tygodniu), Grenoble (od 15 stycznia raz w tygodniu) i Turynu (od 11 stycznia 2 razy w tygodniu), a także zachęca podróżnych do korzystania z popularnych city-break w Bolonii (od 9 grudnia 2 razy w tygodniu) i Edynburgu (od 31 października 2 razy w tygodniu). Warto zwrócić uwagę, że loty na kanaryjską wyspę Fuerteventura (uruchomione we wrześniu 2021) będą kontynuowane również przez zimę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama