Austria: Początek surowego lockdownu. Co z podróżami?
Restrykcyjny i ogólnokrajowy lockdown rozpoczyna się w Austrii. Izolacja ma potrwać maksymalnie 20 dni, a po 10 dniach władze ocenią skuteczności podjętych działań.
Reklama
W związku z gwałtownym wzrostem chorych na COVID-19, w poniedziałek (22.11) o północy w Austrii rozpoczął się lockdown. Ma on zakończyć się nie później niż 13 grudnia, a po pierwszych 10 dniach, na podstawie przyniesionych efektów, zostanie podjęta decyzja o jego dalszym przedłużeniu.
Austria zostaje więc pierwszym krajem w Europie, który tej jesieni wprowadza całkowity lockdown. Rząd w Wiedniu zdecydował ponadto o wprowadzeniu obowiązku szczepienia przeciwko koronawirusowi od 1 lutego 2022 roku. 6 grudnia br. skrócony ma zostać także termin uznania obywatela za w pełni zaszczepionego czas ten wyniesie 9 miesięcy, zamiast 12, po ostatniej dawce. Co więcej, jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana w Austrii tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym osoba, która ją przyjęła, będzie musiała zostać ponownie zaszczepiona.
Skutki austriackiego lockdownu odczują od 22 listopada również obywatele sąsiednich krajów – wyjazdy do Austrii w celach turystycznych nie będą możliwe, a wrócą dopiero po zniesieniu wprowadzanych w poniedziałek (22.11) obostrzeń. Podczas lockdownu obowiązywać będzie godzina policyjna, a wszystkie hotele i restauracje, z wyjątkiem posiłków na wynos, będą zamknięte. Przed 22 listopada wjazd na teren Austrii był możliwy pod warunkiem posiadania unijnego certyfikatu pełnego szczepienia, przejścia koronawirusa bądź negatywnego wyniku testu PCR.
W związku ze startem lockdownu, tranzyt przez Austrię jest dozwolony bez zatrzymywania się, pod warunkiem, że ma się zapewniony wyjazd. Dozwolone są jedynie „niezbędne przerwy”, za które według Ministerstwa Zdrowia uważa się krótkie postoje na paliwo lub na toaletę – dłuższe przerwy w podróży są natomiast zabronione. Podczas lockdownu mają nieprzerwanie działać wszystkie międzynarodowe połączenia kolejowe i autobusowe – podróże tymi środkami transportu bez zatrzymywania się są możliwe bez ograniczeń. Dotyczy to także pasażerów, dla których Austria będzie miejscem przesiadki w trakcie podróży samolotem.
Pasażerowie tranzytowi są zwolnieni z obowiązku wypełniania austriackiego formularza przyjazdu. Jak ostrzega austriackie MSZ, w związku ze wzmożonymi wyrywkowymi kontrolami na granicach, możliwe będą opóźnienia. Kontrole respektowania obostrzeń mają być także prowadzone wewnątrz kraju przez 1300 funkcjonariuszy.
Fot.: Austrian Airlines, Wikimedia Commons