Przedostatni kraj znosi zakaz dla 737 MAX

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
22 listopada 2021 09:00
Południowokoreański Minister Transportu zapowiedział, że samoloty Boeing 737 MAX ponownie będą mogły wozić pasażerów. Oznacza to, że Chiny pozostają ostatnim rynkiem niepozwalającym amerykańskiemu producentowi na globalną obecność tych maszyn.
Reklama

W poniedziałek (22.11) Ministerstwo Transportu Korei Południowej ogłosi zniesienie zakazu dotyczącego samolotu 737 MAX produkcji Boeinga – donosi Bloomberg. Azjatycki kraj dołącza w ten sposób do większości dużych rynków, które ponownie dopuściły do lotów wąskokadłubowe samoloty amerykańskiej produkcji. Zakaz w dalszym ciągu utrzymują Chiny.

Decyzja miała zostać podjęta po dokładnym przeanalizowaniu poprawek wprowadzonych w samolocie i miesiącach monitorowania wznowionych lotów w innych krajach. Zakaz prowadzenia jakichkolwiek operacji samolotami 737 MAX został przez Koreę wydany w marcu 2019 r., po dwóch katastrofach maszyny, mających miejsce tuż po wprowadzeniu tej maszyny na rynek, w których zginęło łącznie 346 osób.

Tani przewoźnik Eastar Jet jest jedyną linią lotniczą w kraju, która posiada w swojej flocie samoloty Boeing 737 MAX – są to dwa MAX 8, natomiast kolejne cztery oczekują na odbiór. Także Korean Air Lines zamówiły 30 takich odrzutowców, a Jeju Air – 40.


Ministerstwo Transportu zapowiedziało, że podczas pierwszych rejsów 737 MAX w Korei będzie przeprowadzać zintensyfikowane kontrole bezpieczeństwa, aby upewnić się, że linie lotnicze zapewniają pilotom odpowiednie szkolenia i wprowadzają wymagane poprawki.

Okazuje się że po Korei Południowej, już tylko Chiny pozostają ostatnim rynkiem blokującym globalny powrót 737 MAX. Pod koniec lipca br. dojść miało do spotkania zespołu 35 pilotów i inżynierów, którzy mieli przetestować amerykański samolot pod kątem bezpieczeństwa i zdatności do lotu w Państwie Środka. Maszyny mogą jednak wrócić do lotów z pasażerami w tym kraju najwcześniej za kilka miesięcy. W momencie zakazania wszystkich rejsów 737 MAX w marcu 2019 r., w Chinach przestało wówczas latać tych 96 samolotów, w tym 24 w malowaniu China Southern Airlines, 15 Air China oraz 10 Xiamen Airlines. Z Chin pochodzi ok. 250 kolejnych zamówień na ten model.

W ostatnich miesiącach zakaz dla 737 MAX zniosły także Indie, Malezja, Wietnam oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie

Fot.: Boeing Company
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama