Ibom Air nowym odbiorcą A220

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
18 listopada 2021 10:24
Linie lotnicze Ibom Air zakontraktowały dostawę dziesięciu samolotów Airbus A220. Ma to pozwolić nowemu nigeryjskiemu przewoźnikowi na zrealizowanie odważnych planów rozbudowy swojej siatki połączeń.
Reklama

We wtorek (16.11), podczas trwających targów Dubai Air Show, Airbus sprzedał samoloty A220 kolejnemu afrykańskiemu przewoźnikowi. Dziesięć tych maszyn otrzyma Ibom Air z Nigerii.

– W Ibom Air jesteśmy niezwykle zadowoleni z szybkiego wzrostu, jaki osiągnęliśmy w ciągu nieco ponad dwóch i pół roku od rozpoczęcia działalności. Sukces ten został osiągnięty dzięki powszechnego przyjęcia naszego produktu i marki przez nigeryjskich pasażerów latających na trasach krajowych – powiedział Mfon Udom, dyrektor generalny Ibom Air.

Nie potwierdzono, który z wariantów modelu A220 jest przedmiotem umowy pomiędzy europejskim producentem a Ibom Air. Dostawy samolotów mają rozpocząć się w 2023 roku.

W ciągu sześciu miesięcy od otrzymania pierwszego A220, nasza linia lotnicza była w stanie się upewnić, że model ten jest właściwym wyborem dla naszych aspiracji krajowych i regionalnych. Zamówienie na 10 samolotów Airbus A220 jest zgodne z planem odważnego rozwoju linii lotniczej, który zakłada, że ​​w najbliższej przyszłości rozszerzy ona swoją siatkę połączeń na nowe trasy krajowe, a także trasy łączące miasta Afryki Zachodniej i Środkowej – dodał Udom.

Wraz z odbiorem kolejnych A220, Ibom Air chciałby pojawić się m. in. w miastach Malabo, Douala, Libreville, Kinszasa, Akra, Abidżan, Freetown, Bandżul i Dakar. Docelowo linia zamierza działać na całym kontynencie afrykańskim.


Linie Ibom Air zostały założone w 2019 roku przez nigeryjski stan Akwa Ibom, położony w południowo-wschodniej części kraju. Obecnie przewoźnik obsługuje jedynie loty krajowe pomiędzy pięcioma nigeryjskimi miastami, pięcioma odrzutowcami Bombardier CRJ-900 oraz dwoma A220-300 (SU-GFA i SU-GFD), wydzierżawionymi od będących częścią Egyptair linii Air Sinai, które zakończyły działalność 3 października 2021 r.

Według producenta, A220 opracowany został częściowo z myślą o rynkach rozwijających się, gdzie ważne są niskie koszty bieżącego utrzymania maszyn. Jak przyznawało wcześniej wielu afrykańskich przewoźników, A220 w wersji -100 oraz -300, dzięki swojemu pokaźnemu zasięgowi i ekonomiczności, są idealnym rozwiązaniem dla linii z tego kontynentu, oferujących często wiele lotów na daleko położonych kierunkach, które cechują się jednocześnie mocno ograniczoną podażą miejsc.

Rośnie liczba użytkowników i operacji A220 na kontynencie afrykańskim. Dzisiaj z dumą dodajemy nowego przewoźnika z Senegalu do listy klientów A220. Wierzymy, że jest to najlepszy wybór dla floty regionalnej, zwłaszcza na tak wymagającym rynku jak Afryka – skomentował Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbusa.

Fot.: Ibom Air

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama