Branża lotnicza znów sprzeciwia się podwyżkom opłat

18 listopada 2021 09:30
Po raz kolejny przedstawiciele branży lotniczej wyrażają swój sprzeciw wobec podwyżkom opłat terminalowych i trasowych, których wprowadzenie planuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Do sprawy odniósł się m.in. prezes Portu Lotniczego Gdańsk oraz prezydent linii Wizz Air.
Reklama
Problem podwyżek opłat nawigacyjnych sięga minionego okresu wakacyjnego, gdy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) opublikowała wstępny, zaktualizowany plan skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na najbliższe lata. Zakładał on m.in. podniesienie stawek terminalowych i trasowych, które miało na celu poprawienie sytuacji finansowej Agencji po ciężkim okresie pandemii COVID-19. Zmiana dotknęłaby podmioty lotnicze operujące w Polsce, m.in. regionalne porty lotnicze, które stanowczo sprzeciwiły się proponowanym regulacjom. W opinii lotnisk oraz niektórych linii lotniczych (tj. irlandzki Ryanair) wprowadzenie drastycznych podwyżek opłat nawigacyjnych miałoby destrukcyjny wpływ na odbudowę kondycji branży lotniczej po koronawirusie, a skutki propozycji byłyby w praktyce odczuwalne przede wszystkim przez pasażerów, którzy musieliby liczyć się z droższymi usługami lotniskowymi i biletami lotniczymi. Ówczesną inicjatywę Agencji bronił prezes PAŻP, który podkreślał, że podwyżki są nieuchronne w obliczu pandemii COVID-19 i braku pomocy publicznej ze strony polskiego rządu.


- Komisja Europejska ustanowiła prawo, które stwierdza, że od 2023 roku przez kilka kolejnych lat instytucje zapewniające służbę żeglugi powietrznej w Europie, będą mogły odzyskiwać utracone korzyści. (...) I to jest prawo, w którego konsultacjach uczestniczyły linie lotnicze oraz porty lotnicze. (...) Musieliśmy zaciągnąć kredyty. (...) Suma kredytów to 800 mln złotych i zgodnie z prawem uchwalonym przez KE skutki finansowe tych zobowiązań znajdują odzwierciedlenie w stawkach opłat. Na to zgodził się Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwo Infrastruktury, które zatwierdziły nasz plan roczny i pięcioletni - bronił wówczas decyzji o podwyżkach opłat Janusz Janiszewski, prezes PAŻP w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W odpowiedzi na plany PAŻP obejmujące podniesienie opłat nawigacyjnych branża lotnicza zjednoczyła siły, aby wyrazić swój zdecydowany sprzeciw w tej sprawie. Do sprawy odniósł się m.in. prezes linii Ryanair Michael O'Leary, który zagroził likwidacją wielu atrakcyjnych połączeń realizowanych w ramach oferty irlandzkiego przewoźnika oraz ograniczeniem floty samolotów stacjonujących na polskich lotniskach. Zdawać by się mogło, że zdecydowane stanowisko podmiotów lotniczych operujących na terytorium Polski przyniosło oczekiwany rezultat, bowiem pod koniec września br. w Sejmie odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Transportu Lotniczego. Podczas merytorycznej debaty politycy zapowiedzieli złożenie poprawki do budżetu państwa na przyszły rok, która miałaby uwzględniać dofinansowanie PAŻP kwotą 200 mln złotych. To kompromisowe rozwiązanie pozwoliłoby na uniknięcie podwyżek opłat lotniskowych.


Jak się okazało, propozycja parlamentarzystów faktycznie przyczyniła się do zmniejszenia skali problemu, ale go nie rozwiązała, na co liczyli przedstawiciele branży lotniczej. W najnowszej propozycji złożonej przez PAŻP 10 listopada br. ponownie pojawia się wątek podniesienia opłat terminalowych i trasowych. Choć tym razem proponowane podwyżki są niższe niż zakładał pierwotny projekt, według wielu podmiotów lotniczych, to i tak pozostają one nieproporcjonalnie wysokie chociażby w porównaniu do analogicznych rozwiązań w krajach Europy Zachodniej. Na uaktualniony plan skuteczności działania służb żeglugi powietrznej zareagował m.in. prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, który wystosował w tej sprawie list do Piotra Samsona, prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- Po raz kolejny sprzeciwiam się jakiejkolwiek podwyżce opłat dla linii lotniczych, zaproponowanej w uaktualnionym dokumencie. Podwyżki te zostaną przeniesione na pasażerów w podwyższonej cenie biletu lotniczego, a pasażerowie są najmniej winni pandemii COVID-19. Wydawało mi się, że konsultacje z branżą lotniczą w zakresie podwyżek opłat ATC są jednak po coś, a nie żeby tylko się odbyły. W pismach, osobistych rozmowach, mediach, a także na spotkaniu sejmowych podkomisji przedstawialiśmy Państwu negatywny wpływ podwyżek opłat ATC na branżę lotniczą, argumenty merytoryczne i nasz sprzeciw w tym zakresie - powiedział Kloskowski, dodając, że podwyższenie opłat nawigacyjnych jest kuriozalne i przyczyni się do znacznego osłabienia pozycji polskiego lotnictwa na rynku europejskim.


Prezes lotniska w Rębiechowie zaapelował do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o odrzucenie propozycji PAŻP zakładającej podwyższenie opłat i uzyskanie bezpośredniej pomocy rządowej na rzecz Agencji w kwocie 50 mln złotych.

Z kolei wczoraj (17.11) głos w sporze zabrał również prezydent linii Wizz Air Robert Carey, który potwierdził słowa przedmówcy i także zwrócił się do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o ponowne rozpatrzenie szkodliwej koncepcji proponowanej przez PAŻP. Według prezydenta węgierskiego przewoźnika sugerowane podwyżki opłat są niesprawiedliwe na tle średniej europejskiej i przyczynią się do gwałtownego zahamowania rozwoju lotnictwa w regionie.

- Skala planowanej podwyżki nadal jest niekonkurencyjna, zwłaszcza wobec faktu, iż poprzednio obowiązujące opłaty były wyższe niż średnia europejska. Mimo, że wysokość podwyżki planowanej w 2022 roku jest niższa niż w pierwotnym planie, w całym okresie trwania taka redukcja podwyżek jest niewielka. Istotne jest, aby mieć świadomość, że wzrost kosztów opłat lotniczych opóźni odbudowę obszaru połączeń lotniczych w Polsce i będzie szkodliwe dla wzrostu gospodarczego kraju, małych przedsiębiorstw, a w efekcie także dla obywateli - zauważył Carey.

Pełna treść listów prezesa Portu Lotniczego Gdańsk oraz prezydenta linii Wizz Air dostępna jest m.in. na stronie internetowej gdańskiego lotniska.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy