Skandynawscy pasażerowie wrócili do latania

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
10 listopada 2021 09:15
Linie Norwegian oraz SAS, czyli kluczowi przewoźnicy operujący w Skandynawii, opublikowały wyniki przewozowe za miniony miesiąc. Nieznacznie lepiej miesiąc zakończyła linia SAS, choć obaj przewoźnicy mogą pochwalić się ponad milionem przewiezionych pasażerów w październiku 2021 roku.
Reklama

W pierwszych dniach listopada dwie skandynawskie linie lotnicze dokonały podsumowania minionego miesiąca. W październiku br. linia SAS obsłużyła 1,4 mln pasażerów, czyli o 130 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Średnie wypełnienie samolotów (tzw. współczynnik "load factor") wyniosło 62 proc. To o 23 punkty procentowe więcej niż w październiku 2020 roku. Korzystny rezultat październikowy potwierdza stale rosnący popyt na podróże lotnicze oraz regenerację rynku skandynawskiego po słabnącej tam pandemii koronawirusa.


- Dobrze jest zobaczyć wzrost liczby podróżnych także po szczycie sezonu letniego. W ubiegłym miesiącu przewieźliśmy ponad ćwierć miliona pasażerów więcej niż we wrześniu br. Pozytywny trend nie słabnie, więc stopniowo przywracamy kolejne połączenia. Oczywiście wciąż musimy mierzyć się z wieloma trudnościami. Nie sposób jest przewidzieć co wydarzy się w najbliższych miesiącach, lecz na bieżąco staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie pasażerów - powiedział Anko van der Werff, dyrektor generalny linii SAS.


Powody do zadowolenia mogą mieć również władze głównego konkurenta linii SAS, czyli linii Norwegian. W minionym miesiącu norweski przewoźnik także odnotował satysfakcjonujący wzrost, choć obsłużył on o 200 tys. pasażerów mniej niż linia SAS. W październiku br. z oferty linii Norwegian skorzystało 1,2 mln podróżnych, czyli o blisko 900 tys. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Co ciekawe, po raz pierwszy od początku pandemii COVID-19 przewoźnik przekroczył symboliczną barierę miliona obsłużonych pasażerów na przestrzeni jednego miesiąca. Współczynnik wypełnienia samolotów zatrzymał się na bardzo wysokim poziomie 82 proc.

- Październik jest szóstym miesiącem z rzędu, kiedy odnotowujemy systematyczny wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Jesteśmy szczęśliwi, że popyt na podróże lotnicze stale rośnie. Pomimo wprowadzenia zimowego rozkładu lotów spodziewamy się dalszej odbudowy ruchu pasażerskiego i naszej europejskiej siatki połączeń - powiedział Geir Karlsen, dyrektor generalny linii Norwegian.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama