Podwyżko-obniżki dla personelu pokładowego LOT-u

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
08 listopada 2021 09:00
Po roku od obniżenia pensji o połowę LOT proponuje stewardom i stewardesom powrót na pełen etat. Jednak według związkowców oferta dyrekcji jest znacznie niższa niż płaca przed pandemią.
Reklama

Dobre wieści dla pracowników narodowego przewoźnika. Jak podaje za PAP portal bankier.pl członkom personelu pokładowego LOT-u złożono w ostatni piątek (5.11) propozycję powrotu do pracy na pełen etat. Możliwość wyższych zarobków otworzyła się przed ok. 400 stewardesami i stewardami, którym LOT ponad rok temu obniżył wynagrodzenia o połowę.

Oferta poprawy warunków płacy jest prawdopodobnie spowodowana zniesieniem restrykcji podróżowania do Stanów Zjednoczonych. Od dziś (8.11) wszyscy zaszczepieni będą mogli przekroczyć granicę USA. Dzięki temu LOT zwiększy liczbę kierunków i rejsów do Ameryki Północnej. W konsekwencji powstanie konieczność zwiększenia liczby załóg, które będą obsługiwały loty przez Atlantyk. LOT twierdzi, że propozycja dla personelu pokładowego oznacza w praktyce wyższe pensum (gwarantowana miesięczna liczba godzin pracy), możliwość wyższych zarobków w zależności od rozwoju siatki i odbudowy rynku lotniczego, a także dodatkowe uprawnienia emerytalne.


Inaczej proponowaną podwyżkę płacy widzi Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Według niego LOT oferuje tylko 3675 zł brutto. Związkowcy przypominają, że przed pandemią ich zarobki wynosiły 5500 zł. Z tego powodu opowieść o powrocie na pełen etap działacze związkowi nazywają bajką, a samą zaoferowaną kwotę nędzą na pokładzie.

Aktualnie głównym wyzwaniem LOT-u jest powrót do rentowności, która powinna umożliwić spółce przynajmniej częściową spłatę pomocy publicznej w wysokości 2,9 mld zł, którą narodowy przewoźnik otrzymał na przełomie roku od Polskiego Funduszu Rozwoju i Skarbu Państwa. Jest zatem zrozumiałe, dlaczego propozycja zarządu spółki odbiega od oczekiwań załogi. Z drugiej strony trudno zrozumieć dlaczego drastyczne wyrzeczenia mają dotyczyć tylko szeregowych pracowników, ale już nie zarządu i członków rady nadzorczej.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama