Finnair rezygnuje z lotów krajowych na rzecz komunikacji autobusowej

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
05 listopada 2021 10:00
Fiński przewoźnik poinformował, że zastąpi niektóre rejsy krajowe komunikacją autobusową. W ten sposób linia Finnair ograniczy emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a jednocześnie zapewni swoim pasażerom wygodne i szybkie połączenie do stolicy kraju.
Reklama

Na wiosnę 2020 roku linia Finnair wstrzymała realizację swoich dwóch tras krajowych z Helsinek do Turku i Tampere. Teraz, gdy sytuacja pandemiczna w Finlandii zdaje się być pod kontrolą przewoźnik przywraca tymczasowo zawieszane rotacje. Jak się okazuje, połączenia krajowe do Turku i Tampere wrócą, ale w formule hybrydowej - niektóre rejsy zostaną zastąpione komunikacją autobusową. Linia doszła do wniosku, że choć rotacje obsługiwane były stosunkowo ekologicznymi samolotami ATR to i tak generowały one spore zużycie niebezpiecznych substancji, które było znacznie wyższe w przeliczeniu na jednego pasażera niż w przypadku innych, dłuższych tras Finnair.

- Turku i Tampere są ważnym elementem naszej siatki połączeń. Większość pasażerów korzystających z obu rotacji szukała szybkiego połączenia z Helsinkami, skąd mogli udać się w dalszą podróż międzynarodową. Nie chcemy tego ograniczyć, więc będziemy kontynuowali realizację rejsów z Helsinek do Turku i Tampere. Wprowadzenie mieszanej oferty - autobusowej i lotniczej - pozwoli na znaczną redukcję emisji szkodliwych substancji i pokrywa się z narodowymi założeniami mającymi na celu troskę o środowisko - powiedział Perttu Jolma, przedstawiciel linii Finnair odpowiedzialny za planowanie.


Rozkładowy lot z Helsinek do Turku i Tampere trwa zaledwie 35 minut, lecz w praktyce pasażerowie spędzają w powietrzu zaledwie 25 minut. Transport powietrzny w przypadku tak krótkich połączeń jest uzasadniony, gdy oddalone od siebie miasta dzieli niekorzystne ukształtowanie terenu uniemożliwiające transport naziemny. Przewoźnik zwraca uwagę na trwającą obecnie debatę publiczną odnoszącą się do walki ze zmianami klimatycznymi i uważa, że wprowadzenie hybrydowych połączeń (autobusowo-lotniczych) może być przykładem praktycznych rozwiązań w imię troski o środowisko.

- Chcemy zapewnić naszym podróżnym możliwie najwięcej okazji do ograniczenia śladu węglowego. Stąd decyzja o wprowadzeniu usług autobusowych. Gwarantujemy, że w przypadku opóźnienia transportu naziemnego pasażerowie otrzymają automatyczną możliwość skorzystania z następnego lotu do wymarzonych miejsc na całym świecie - zakończył Jolma.

Podobne rozwiązanie od lat funkcjonuje w Holandii, gdzie linia KLM oferuje szereg połączeń autobusowych z najdalszych zakątków kraju do Amsterdamu Schiphol. Zakup biletu autobusowego jest możliwy jedynie w przypadku posiadania ważnego biletu lotniczego. Takie samo rozwiązanie zostanie wprowadzone przez linię Finnair.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama