Pierwszy lot na 100 proc. biopaliwie

3 listopada 2021 10:00
Airbus przeprowadził pierwszy lot z wykorzystaniem 100 proc. zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).
Reklama
W czwartek (28.10) Airbus przeprowadził pierwszy lot samolotem A319neo wykorzystując przy tym 100 proc. zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Był to techniczny rejs próbny – oczekuje się, że wstępne wyniki testów naziemnych i przeprowadzanych w trakcie lotu będą dostępne w 2022 roku.

Chodź ze względów bezpieczeństwa i ostrożności jedynie jeden silnik CFM LEAP-1A w A319neo był napędzany biopaliwem, był to pierwszy rejs napędzany 100 proc. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF, Sustainable Aviation Fuel), który był wynikiem współpracy Airbusa, Dassault Aviation, ONERA, Safran oraz francuskiego Ministerstwa Transportu.

Zakres wykorzystywania SAF w lotnictwie pasażerskim stale się zwiększa, a poszczególne firmy i rządy łączą wysiłki gospodarcze, logistyczne i regulacyjne w celu zwiększenia jego produkcji, ponieważ jest to jedno z głównych rozwiązań zmniejszających emisje szkodliwych gazów do atmosfery. Lot A319neo odbył się na kilka dni przed rozpoczęciem COP26 – Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która odbywa się w Glasgow w Szkocji od 31 października do 12 listopada 2021 r., gdzie ślad węglowy w transporcie będzie jednym z głównych tematów.


Podczas testowego lotu A319neo nad Tuluzą, Airbus był wspierany m. in. przez Dassault Aviation, francuskie laboratorium lotnicze ONERA oraz międzynarodową firmę zajmującą się zaawansowanymi technologiami stosowanymi w obronności, sprzęcie lotniczym i bezpieczeństwie Safran. Do testów używano SAF dostarczanego przez Total Energies, które jest produkowane w Normandii we Francji. Wytwarzany jest z przetworzonych estrów i kwasów tłuszczowych (HEFA), które składają się głównie ze zużytego oleju spożywczego oraz innych tłuszczów odpadowych. Podczas kampanii testowej zostanie zużytych około 57 ton HEFA, który zostanie również wykorzystany do badań kompatybilności i działania silnika Arrano Safran Helicopters, używanego w H160 Airbus Helicopters.

100 proc. SAF zostanie również wykorzystany do badań nad kompatybilnością i działaniem w silniku Safran Helicopters Arrano stosowanym w Airbus Helicopters H160, które mają rozpocząć się w 2022 roku.

Fot.: Airbus, Total
Tagi
saf airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy