Pierwszy A220 Air France poleciał z Paryża do Berlina

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
02 listopada 2021 09:55
Przedwczoraj (31.10) pierwszy dostarczony do Air France samolot Airbus 220-300 wykonał swój inauguracyjny lot komercyjny z Paryża do Berlina. Przewoźnik wykorzysta maszynę do operacji lotniczych na dziewięciu trasach, gdzie A220-300 zastąpi wysłużone samoloty A318 i A319.
Reklama
W ostatnich miesiącach na łamach naszego portalu na bieżąco śledziliśmy losy pierwszego samolotu Airbus 220-300 zamówionego przez linię Air France. Prezentacja najnowszego egzemplarza miała miejsce w połowie lipca br. To właśnie wtedy maszyna opuściła lakiernię w fabryce Airbusa w kanadyjskim Mirabel. Nieco ponad miesiąc później samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze w ramach serii testów bezpieczeństwa, by w ostatnich dniach września producent Airbus mógł formalnie przekazać maszynę linii Air France. Na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a egzemplarz o znakach rejestracyjnych F-HZUA i nazwie własnej "Le Bourget" zameldował się 29 września. Już wtedy przedstawiciele francuskiego przewoźnika zapowiadali, że inauguracyjny lot komercyjny samolotu Airbus 220-300 odbędzie się 31 października.

Na szczęście sytuacja pandemiczna nie zdołała pokrzyżować planów linii Air France i pierwszy, komercyjny rejs najnowszej maszyny przewoźnika został zrealizowany zgodnie z planem - przedwczoraj. Po serii kilkudziesięciu przelotów wewnętrznych na terytorium Francji, pierwsi pasażerowie weszli na pokład "Le Bourget" w minioną niedzielę chwilę przed godziną 10:00, aby udać się w bezpośrednią podróż lotniczą do Berlina. Lot AF1734 do stolicy Niemiec potrwał 1 godzinę i 15 minut. W ciągu pierwszych dwóch dni czynnej służby komercyjnej samolot Airbus 220-300 w malowaniu Air France zdążył już odwiedzić, poza Berlinem, Wenecję we Włoszech oraz Barcelonę i Madryt w Hiszpanii.


W ramach trwającej zimowej siatki połączeń pierwszy we flocie Air France egzemplarz Airbus 220-300 będzie operował na dziewięciu trasach. Poza wyżej wspomnianymi kierunkami maszyna będzie regularnie widywana w Mediolanie (Linate), Kopenhadze, Bolonii, Lizbonie i Rzymie (Fiumicino). Niewykluczone, że przed przyszłorocznym okresem wakacyjnym linia Air France zatrudni swój najnowszy nabytek na większej liczbie atrakcyjnych połączeń.

Francuski przewoźnik dokonał zamówienia na łączną liczbę 60 samolotów Airbus 220-300. Maszyny, które mogą zabrać na pokład do 148 pasażerów mają docelowo zastąpić starzejącą się flotę wysłużonych maszyn Airbus 318 i Airbus 319 na najpopularniejszych trasach europejskich krótkiego i średniego zasięgu. Wraz z oficjalnym wprowadzeniem pierwszego egzemplarza Airbus 220-300 do obsługi połączeń komercyjnych, linie Air France dołączyły do wąskiego grona europejskich przewoźników lotniczych korzystających z tych samolotów. Do tej pory jedynie łotewskie linie airBaltic oraz szwajcarskie SWISS dysponowały nowoczesnymi maszynami Airbus 220.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama