Breeze Airways - nowy model biznesowy?

3 listopada 2021 09:01
W samym środku pandemii wystartowała nowa linia lotnicza – amerykański Breeze Airways. Chociaż jej zainteresowanie biznesowe będzie skoncentrowane na rynku krajowym to warto na nią zwrócić uwagę. Jej koncepcja oznacza, tak naprawdę, próbę wprowadzenia nowego modelu biznesowego.
Reklama

W samym środku pandemii wystartowała nowa linia lotnicza – amerykański Breeze Airways. Chociaż jej zainteresowanie biznesowe będzie skoncentrowane na rynku krajowym to warto na nią zwrócić uwagę. Jej koncepcja oznacza, tak naprawdę, próbę wprowadzenia nowego modelu biznesowego.


Breeze Airways dysponuje na razie czternastoma embraerami 190/195 jednak zamówił aż 80 airbusów A220-300 i, aby przyśpieszyć rozwój siatki i floty ma pozyskać 33 embraery, w tym 27 samolotów Azula. To te embraery, na których leasing podpisał list intencyjny LOT.


Zanim pokrótce omówimy koncepcje rynkowo/biznesową nowej linii chcemy zwrócić uwagę na osobę jej założyciela i obecnego szefa. To David Neeleman, postać w historii światowej awiacji zupełnie unikalna. Założył, między innymi, West Jet, bardzo dużą linię – Jet Blue Airways, później Azul Brazilian. Przez kilka lat efektywnie kontrolował TAP. Nie tylko obserwatorzy rynków lotniczych, ale, przede wszystkim, instytucje finansowo-kredytowe traktują każdy kolejny krok inwestycyjny Davida Neelemana bardzo poważnie.


Na czym polega, na początku mała, rewolucja rynkowa Breeze Airways? Przewoźnik ten będzie operował na zasadzie point – to – point, czyli obsługując ruch bezpośredni, ale w formule, która spełnia oczekiwania nie tylko ruchu taniego i bardzo taniego, ale również wysokopłatnego. Najprostszym dowodem na to jest konfiguracja kabiny w zamówionych przez tę linię A220-300. Ma w niej aż 36 foteli klasy J, do tego 10 Y+ i jedynie 80 w klasie ekonomicznej.


Aby zapełnić przód samolotu Breeze Airways nie może operować tak, jak „klasyczna” tania linia, czyli w rozkładzie, który, ze względów kosztowych pasuje przewoźnikowi, lecz w rozkładzie spełniającym oczekiwania ruchu wysokopłatnego. Oznacza to, w dni robocze, rozkład, co najmniej dwa razy dziennie. Obecnie ruch ten jest obsługiwany przez linie sieciowe – przez węzły przesiadkowe, czyli hub-y. Oczywiście oferta rejsu bezpośredniego jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Jednak potencjał takiego ruchu musi być wystarczająco duży, aby przewoźnik uzyskał satysfakcjonujący współczynnik wykorzystania foteli. Niewątpliwie współpracownicy Davida Neelemana przeprowadzili niezbędne badania i analizy rynkowe.


Obecnie zainteresowania Breeze Airways koncentrują się w aglomeracjach położonych w południowo-wschodnich stanach USA. Są to - Tampa na Florydzie, Nowy Orlean w Luizjanie, Charleston w Południowej Karolinie i Norfolk w Wirginii.

Przewoźnik będzie koncentrował się na trasach długich, wielogodzinnych. I tu warto zwrócić uwagę na samolot wykorzystywany, przede wszystkim, przez Breeze Airways. To A220-300. Ma on unikalne zalety przy tego typu operacjach:

  • Bardzo niski koszt fotela, który umożliwi obsługę ruchu wrażliwego cenowo w klasie ekonomicznej.
  • Ogromny zasięg – efektywnie do 6000 km. Możliwe są rejsy bezpośrednie przez całe USA, jak również z tej części USA nie tylko do wysp Morza Karaibskiego ale i znacznej części Ameryki Południowej.
  • Pojemność – w wersji przewoźnika „tylko” 126 foteli. Koszty operacji, a więc i ryzyko handlowe są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku samolotów z rodziny B737 lub A320.

Tak ambitne plany rozwoju floty oznaczają, że Breeze Airways będzie aktywny w wielu nie-hub-owych aglomeracjach USA. I to raczej nie tych bardzo dużych, gdyż tam ruch bezpośredni wrażliwi cenowo obsługuje, przede wszystkim, Southwest. A nowa linii będzie potrzebowała na każdym rejsie unikalnego „koktajlu” – kilkudziesięciu pasażerów wysokopłatnych i około 70-ciu wrażliwych cenowo.


Needelman wiedział co robi, gdy finalizował transakcję dotyczącą pozyskania A220 w okresie pandemii. Niewątpliwie uzyskał wyjątkowo dobre warunki finansowe. Tym bardziej, że dzięki podpisanej umowie Breeze Airways stanie się zdecydowanie największym użytkownikiem tego samolotu.


Rynek amerykański był, i wciąż jest, największy na świecie. Dlatego też wszystkie najważniejsze rewolucje biznesowe tam właśnie się rozpoczynały. W USA Southwest wypróbował ultra-tanie operacje na coraz większą skalę zanim Ryanair powielił ten model w Europie i z karzełka stał się gigantem. Czy i tak będzie tym razem? Na pewno czas jakiś minie, zanim ten model operacji rozwinie się w USA. Są chyba duże szanse, że będzie to sukces rynkowo-finansowy. David Needelman dotychczas nie przegrywał.


A czy i w Europie jest wystarczający potencjał, aby wystartować z linią lotniczą powielającą model biznesowy Breeze Airways. Można by zażartować, że Wizz Air przetarł amerykańskiej linii ścieżkę, jeżeli chodzi o brzmienie nazwy, zawsze ważne. A poważnie. Na pewno istnienie strefy Schengen zdecydowanie ułatwia start. Na naszym kontynencie jest wiele aglomeracji niehubowych, które można by połączyć operacjami bezpośrednimi w formule i rozkładzie spełniającym oczekiwania ruchu wysokopłatnego oferując dodatkowo bardzo niskie ceny w klasie ekonomicznej. Na przykład Barcelona/Genewa/Mediolan – Sztokholm/Oslo/Hamburg/Manchester/Berlin. Jednak czy, po bardziej wnikliwej analizie, liczba tych par miast nie okaże się zbyt mała, aby uzasadnić start bardzo dużej linii lotniczej, bo tylko taka ma sens?


Zakończmy mniej poważnie. Według jednego z biogramów u Davida Needelmana, jako dziecka zdiagnozowano ADHD. Wciąż biegnie i nie potrafi się zatrzymać. Może kiedyś szukając nowych wyzwań biznesowych trafi również w bliższe nam rejony Europy. Wiele z jego pomysłów było związanych z wykorzystaniem regionalnych odrzutowców. A Europa Środkowowschodnia jeszcze przez bardzo wiele lat będzie idealnym rynkiem dla tego typu samolotów – zarówno z rodziny Embraera, jak i A220.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy