LOT pozywa Boeinga. Domaga się miliarda złotych

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
27 października 2021 08:30
Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły pozew przeciw firmie Boeing w amerykańskim sądzie w Seattle. Polski przewoźnik domaga się od amerykańskiego producenta przynajmniej miliarda złotych w związku z wielomiesięcznym uziemieniem samolotów Boeing 737 MAX 8.
Reklama

Na przełomie 2018 i 2019 roku doszło do dwóch katastrof lotniczych z udziałem samolotów Boeing 737 MAX 8. 29 października 2018 roku maszyna należąca do linii Lion Air wpadła do Morza Jawajskiego kilkanaście minut po starcie z Dżakarty w Indonezji. Z kolei kilka miesięcy później, 10 marca 2019 roku samolot w malowaniu linii Ethiopian Airlines rozbił się zaledwie sześć minut po oderwaniu się od ziemi w Addis Abebie w Etiopii. W obu katastrofach zginęło w sumie 346 osób, a przyczyną obu zdarzeń okazał się wadliwy system pokładowy MCAS. Krótko po marcowej tragedii międzynarodowe organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotnicze jednomyślnie zarządziły przymusowe uziemienie maszyn Boeing 737 MAX 8 do czasu wyjaśnienia okoliczności katastrof i usunięcia usterek.


Ponad dwa lata od tragicznych wypadków w Indonezji i Etiopii większość państw ponownie dopuściła niegdyś feralne samoloty do czynnych operacji lotniczych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie problemy Boeinga zniknęły wraz z powrotem MAX-ów na niebo. Wręcz przeciwnie. Niektórzy przewoźnicy wciąż domagają się od producenta finansowej rekompensaty za okres, gdy nowoczesne samoloty Boeing 737 MAX 8 były przymusowo wyłączone z użytku. Jedną z linii lotniczych, która nie doszła z amerykańską firmą do porozumienia w sprawie wysokości odszkodowania są PLL LOT.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, fiasko wielomiesięcznych, dwustronnych negocjacji sprawiło, że obie strony będą dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w stanie Waszyngton pozew przeciw firmie Boeing. To właśnie w tym mieście znajdują się główne zakłady produkcyjne Boeinga. Polski przewoźnik domaga się od amerykańskiego producenta samolotów odszkodowania w wysokości przynajmniej jednego miliarda złotych w związku z wielomiesięcznym uziemieniem maszyn Boeing 737 MAX 8. Zaproponowana przez LOT wartość rekompensaty ma odpowiadać stracie poniesionej przez linię. Przymusowe wyłączenie samolotów Boeing 737 MAX 8 z aktywnej floty naraziło polskiego przewoźnika na gigantyczne, dodatkowe koszty operacyjne wynikające m.in. z konieczności pozyskania samolotów zastępczych w trybie awaryjnym. Doniesienia PAP potwierdził rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.


O potencjalnym rozwiązaniu sprawy na drodze sądowej, w kontekście ewentualnej współpracy LOT-u z europejskim Airbusem, informowaliśmy w pierwszych dniach września br. Już wtedy przedstawiciele polskiego przewoźnika jasno deklarowali, że rozważają podjęcie kroków prawnych w przypadku niepomyślnych negocjacji z Boeingiem dotyczących wysokości odszkodowania za uziemione samoloty Boeing 737 MAX 8.

- My nie odpuścimy. Nie możemy odpuścić niczego, co firma Boeing jest nam winna. Jest to zupełnie naturalna rzecz i będziemy z tego typu roszczeniami do Boeinga występować - powiedział wówczas Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, cytowany przez PAP.

PLL LOT zamówiły w sumie 15 egzemplarzy samolotów Boeing 737 MAX. Do tej pory polski przewoźnik otrzymał pięć sztuk. Maszyny w konfiguracji zamówionej przez linię mogą zabrać na pokład do 186 pasażerów. Wszystkie samoloty Boeing 737 MAX 8 w malowaniu LOT-u wróciły już do siatki połączeń przewoźnika po pozytywnym przejściu wymagających testów bezpieczeństwa i realizują obecnie loty na najpopularniejszych trasach średniego zasięgu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama