PAŻP planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić 135 pracowników

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
26 października 2021 09:00
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę ma stracić ponad sto osób.
Reklama
Z informacji pozyskanych przez Pasazer.com wynika, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) ma zamiar zwolnić 135 pracowników. Proces zwolnień grupowych ma objąć osiem grup zawodowych. Największa redukcja etatów dotyczyć będzie pracowników administracyjnych. Aż 44 z nich zostanie objętych procedurą zwolnień grupowych. Kolejnymi, najliczniejszymi kategoriami zawodowymi przewidzianymi do zwolnień będą pracownicy wsparcia operacyjnego (30), pracownicy wsparcia technicznego (21) oraz asystenci ATC (19). Z PAŻP ma pożegnać się również ośmiu kontrolerów ruchu lotniczego.


Obecnie w PAŻP pracuje ok. 1900 osób, jeśli więc planowana skala zwolnień zostanie utrzymana, to wyniesie ona ok. 7 proc. wszystkich zatrudnionych. Poprosiliśmy rzecznika prasowego PAŻP o potwierdzenie opisywanych zamiarów przeprowadzenia zwolnień.

- W ubiegłym tygodniu PAŻP poinformował stronę społeczną o zamiarze złożenia grupie do 135 pracowników oświadczeń o definitywnym wypowiedzeniu umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Jest to kontynuacja działań prowadzonych od 2020 roku, których celem jest zmiana modelu funkcjonowania agencji i dostosowanie formuły do nowych warunków oraz poprawa efektywności świadczonej pracy. Wśród kryteriów doboru pracodawca zaproponował stronie społecznej m.in. zapotrzebowanie na pracę w danej komórce organizacyjnej, ocenę jakości pracy, posiadanie przez pracownika uprawnień do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego czy posiadane kompetencje oraz wykształcenie. Na etapie obecnie prowadzonych konsultacji ze stroną społeczną, pracodawca i przedstawiciele związków zawodowych wspólnie pracują nad wypracowaniem ostatecznych kryteriów doboru, które w największym stopniu przysłużą się celowi prowadzonego procesu jak i zapewnią sprawiedliwe zasady doboru - mówi w rozmowie z Pasazer.com Agata Król, rzecznik prasowa PAŻP-u

22 października br. odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne pracodawcy z przedstawicielami strony społecznej. Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych w większości wyrazili chęć oraz gotowość do pracy nad wypracowaniem porozumienia, które będzie akceptowalne dla obydwu stron.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy