We wrześniu Lotnisko Chopina odprawiło ponad milion pasażerów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 października 2021 11:32
We wrześniu, po raz trzeci w tym roku, stołeczny port przekroczył barierę miliona odprawionych pasażerów. Ostatni miesiąc okazał się jeszcze lepszy, niż zakładały prognozy.
Reklama

Statystyki Warszawa (WAW)
Liczba obsługiwanych pasażerów utrzymuje się na wysokim poziomie. We wrześniu Lotnisko Chopina odprawiło 1,051 mln pasażerów, czyli o ponad 10 tys. więcej niż na początku kwartału. Wpływ na tak dobre wyniki miały wznowione połączenia oraz nowe kierunki oferowane przez linie lotnicze.

W lipcu warszawskie lotnisko odprawiło 1,040 mln pasażerów, a w sierpniu 1,185 mln. We wrześniu po raz trzeci w tym roku udało się przekroczyć granicę miliona podróżnych. Bilans całego kwartału to 3,276 mln odprawionych pasażerów. Ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 115 proc. lepszy od zeszłorocznego września i o ponad 430 proc. lepszy od wyników miesięcznych z pierwszego kwartału 2021. Jednocześnie bilans ostatniego kwartału to ponad połowa tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 5,142 mln pasażerów.

W okresie od stycznia do sierpnia tego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (56,5 proc.). Ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym wyprzedzamy w tym rankingu lotniska w Madrycie (MAD), Frankfurcie (FRA), Amsterdamie (AMS) czy Paryżu (CDG).

Przewoźnicy czarterowi mieli od początku pandemii największy wpływ na ożywienie ruchu lotniczego. Loty związane ze zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się powodzeniem wśród podróżnych nie tylko w sezonie wakacyjnym, lecz także we wrześniu, czyli tuż po wakacjach. Tylko we wrześniu z usług tych przewoźników skorzystało 259 tys. podróżnych, czyli 24 proc. wszystkich pasażerów Lotniska Chopina. Najchętniej wybieranymi państwami w ofercie czarterowej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami czarterowymi według liczby pasażerów były Antalya, Heraklion i Rodos. Wśród przewoźników nierozkładowych nie ma niespodzianek – największą popularnością cieszyły się Enter Air (54 proc.), Smartwings (23 proc.) i PLL LOT (8 proc.).

Cargo z wynikiem zbliżonym do 2019 roku

Względem wyników analogicznego okresu 2019 roku lotnisko odnotowało 5-procentowy spadek, natomiast jeśli zestawić wyniki z zeszłorocznym wrześniem, to mamy wzrost o 41 proc. Najpopularniejsze destynacje cargo w okresie od stycznia do września tego roku to Lipsk, Kolonia i Chicago.

W całym okresie od stycznia do września 2021 r. cargo wyniosło ponad 70 tys. ton, czyli wynik niemalże taki sam jak w 2019 roku, a jednocześnie o ponad 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama