Heathrow i Schiphol znacznie podnoszą opłaty lotniskowe

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 października 2021 09:14
Już za dwa lata opłata lotniskowa uiszczana przez przewoźnika za każdego pasażera na obsługującym Londyn lotnisku Heathrow będzie wyższa o ponad połowę. Ogromne podwyżki zapowiada także amsterdamski Schiphol.
Reklama

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ogłosił we wtorek (19.10), że pozwoli zarządcy lotniska Heathrow na podniesienie opłaty za odprawę pasażerską aż o 56 proc. do 2023 roku. Lotnisko przekonywało, że musi w ten sposób zrekompensować miliardowe straty spowodowane pandemią koronawirusa.

Jeszcze w kwietniu br. CAA odrzucił wniosek londyńskiego lotniska Heathrow o podwyżkę opłat do dwukrotności obecnej stawki, do 43 funtów. Obecnie opłata za odprawę pasażera na Heathrow wynosi 22 funty (ok. 112 złotych) – CAA ma zezwolić na jej podniesienie maksymalnie do 30 funtów w lecie 2022, natomiast w 2023 r. już do 34,40 funtów (ok. 187 złotych).

Swoje niezadowolenie z planów podniesienia opłat wyraził Luis Gallego, dyrektor generalny International Airlines Group, do której należą m. in. British Airways. Przekonuje, że już teraz przed podwyżką Heathrow jest najdroższym lotniskiem na świecie, a podstawiając nogę swojemu głównemu przewoźnikowi, może w przyszłości spowodować przeniesienie pasażerów transferowych na inne konkurencyjne, duże europejskie lotniska. Gallego poinformował, że zamierza w tej sprawie silnie negocjować z zarządem lotniska Heathrow.


Oburzenie KLM, narodowych holenderskich linii lotniczych, wywołała z kolei deklaracja lotniska Schiphol zgodnie z którą, do 2024 r. opłaty będą tam wzrastać stopniowo, aż osiągną poziom o 40 proc. wyższy niż dzisiaj. Przewoźnik zapowiedział, że szykuje pozew przeciwko swojemu macierzystemu portowi lotniczemu.

Zarządcy lotnisk argumentują, że w przeciwieństwie do linii lotniczych, otrzymywały w czasie pandemii nieproporcjonalnie mniejszą pomoc państwową niż przewoźnicy, a zatem konieczne i słuszne jest zrekompensowanie utraty przychodów wyższymi opłatami.

Fot.: Heathrow Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama