LOT przegrał przed unijnym trybunałem

21 października 2021 08:00
1 komentarz
Polskie Linie Lotnicze LOT przegrały przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Skarga polskiego przewoźnika dotycząca decyzji Komisji Europejskiej umożliwiającej przejęcie Air Berlin przez easyJet i Lufthansę została odrzucona.
Reklama
W 2017 roku linia Air Berlin, czyli ówczesny drugi największy niemiecki przewoźnik, ogłosiła upadłość i zakończyła swoją kilkudziesięcioletnią działalność. Po upadku Air Berlin linie easyJet oraz Lufthansa zainteresowały się przejęciem upadłego majątku, na który składały się m.in. samoloty, sloty lotniskowe i elementy wyposażenia maszyn. Kilka miesięcy później Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie części aktywów niemieckiego przewoźnika przez linie easyJet i Lufthansa pomimo wyraźnego sprzeciwu ze strony LOT-u.

Polskie Linie Lotnicze LOT obawiały się, że transakcja może zaburzyć uczciwą równowagę na rynku i sprawiedliwą konkurencję w branży lotniczej. Jako, iż głos polskiego przewoźnika nie został uwzględniony w rozważaniach Komisji Europejskiej, Polacy postanowili skierować oficjalną skargę wobec unijnego organu z żądaniem anulowania decyzji wyrażającej zgodę na przejęcie aktywów Air Berlin. W opinii LOT-u Komisja Europejska dokonała błędnej analizy sytuacji i nieprawidłowo oceniła potencjalne konsekwencje wynikające z transakcji.


– Jest to skarga na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji easyJet i Air Berlin. Dotyczy zgody Komisji Europejskiej na przejęcie aktywów AirBerlin przez easyJet – mówił wówczas w rozmowie z Pasazer.com Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

Po stronie Komisji Europejskiej opowiedział się jednak unijny sąd, który oddalił dwie skargi PLL LOT w tej sprawie i ocenił, że działania podjęte przez unijną instytucję były zgodnie z literą prawa. Teraz polski przewoźnik ma dwa miesiące, aby odwołać się od postanowienia trybunału.


Air Berlin wykonał swój pierwszy rejs w 1979 r.. W rekordowym dla siebie 2012 roku przewiózł ponad 35 mln pasażerów, a 4 lata później znalazł się w skrajnie trudnej sytuacji finansowej. Dla zmniejszenia kosztów, 16 grudnia 2016 r. przewoźnik zawarł umowę z Lufthansą i wynajął jej samoloty w formule wet-lease (wraz z załogami), a w 2017 r. rząd w Berlinie, za akceptacją KE, udzielił Air Berlin pożyczki w wysokości 150 mln euro – to jednak nie wystarczyło i 15 sierpnia 2017 r. linia ogłosiła upadłość.

Fot.: Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

rogal73 2021-10-21 11:18   
rogal73 - Profil rogal73
Czyzby mieli zakusy na zakup Air Berlin? Oby nie - patrzac z perspektywy.
Potem Condor - a jak sie skonczylo (skonczy- pozwano PGL a wynik chyba dalej jest nieznany) zobaczymy.

Swoja droga Air Berlin mogl poczekac chwile jak Condor - dostac zapomoge kowidowa i stanac na nogi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy