Katowice: Cargo we wrześniu urosło o 76 proc.

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
18 października 2021 10:54
We wrześniu br. w terminalu towarowym lotniska iw Katowicach obsłużono 3 230 ton frachtu, czyli o 1 397 ton więcej (+76 proc.) niż podczas tego samego okresu w zeszłym roku.
Reklama

Podczas dziewiątego miesiąca bieżącego roku odnotowano 533 startów i lądowań frachtowców, tj. o 255 więcej (+91,7 proc.) niż w tym samym okresie w 2020 roku.

W sumie od stycznia do końca września na pyrzowickim lotnisku obsłużono 22 627 ton cargo, czyli o 8 189 ton więcej (+56 proc.) niż podczas pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Jest to jednocześnie więcej niż w całym rekordowym 2020 roku, kiedy to na trasach do i z Pyrzowic przewieziono 20 369 ton frachtu. W trakcie dziewięciu miesięcy br. samoloty towarowe wykonały w Katowice Airport 3 138 startów i lądowań, czyli o 939 więcej (+42 proc.) niż w tym samym okresie rok temu.
- Z każdym mijającym miesiącem 2021 roku Katowice Airport umacnia się na pozycji lidera wśród polskich lotnisk regionalnych w segmencie przewozów cargo. Zgodnie z prognozą ten rok będzie rekordowy pod względem wolumenu obsłużonego frachtu, spodziewamy się wyniku ponad 30 tysięcy ton. Bardzo istotnym wskaźnikiem jest dla nas, jako zarządzającego lotniskiem, duży wzrost liczby startów i lądowań frachtowców, ponieważ ta liczba bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów. Aktualnie Pyrzowice dysponują siatką 10 regularnych połączeń towarowych, z tego cztery z nich zostały uruchomione w bieżącym roku. Myślę, że dzięki naszej konsekwentnej współpracy z operatorami cargo, w przyszłym roku jest realna szansa na kolejne nowe regularne trasy towarowe, a tym samym utrzymanie dalszego istotnego wzrostu wolumenu odprawianych w Pyrzowicach ładunków oraz liczby startów i lądowań frachtowców – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Segment przewozów frachtu jest ważnym obszarem działalności pyrzowickiego lotniska. Swoje regionalne bazy w Katowice Airport mają czołowi operatorzy cargo w Europie. Aktualna siatka regularnych połączeń towarowych w Pyrzowicach składa się z dziesięciu tras:
  • Mediolan-Malpensa – Katania – Pyrzowice – Madryt – Mediolan-Malpensa (Amazon)
  • Mediolan-Malpensa – Cagliari – Pyrzowice – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa (Amazon)
  • Pyrzowice – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Pyrzowice (Amazon)
  • Pyrzowice – Kolonia/Bonn – East Midlands – Kolonia/Bonn – Pyrzowice (Amazon)
  • Frankfurt – Pyrzowice – Frankfurt (Lufthansa Cargo/RFS*)
  • Wiedeń – Pyrzowice – Wiedeń (Lufthansa Cargo/RFS)
  • Kolonia/Bonn – Pyrzowice – Kolonia/Bonn (UPS)
  • Liege – Pyrzowice – Gdańsk – Ryga – Liege (FedEx/TNT)
  • Lipsk – Pyrzowice – Lipsk (DHL Express)
  • Paryż – Pyrzowice – Warszawa – Pyrzowice – Paryż (FedEx/TNT).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama