Wielka Brytania: Tańsze testy antygenowe zamiast PCR

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
18 października 2021 08:10
Rząd Wielkiej Brytanii planuje kolejne zmiany w zasadach wjazdowych do kraju. Od 24 października br. w pełni zaszczepieni pasażerowie przekraczający brytyjską granicę będą mogli zastąpić kosztowne testy PCR, tańszymi i szybszymi badaniami antygenowymi.
Reklama
Kilka tygodni temu brytyjskie władze zrezygnowały z systemu sygnalizacji drogowej (lista czerwona, pomarańczowa i zielona) przy grupowaniu poszczególnych państw w zależności od sytuacji pandemicznej i ryzyka transmisji COVID-19. Obecność na liście czerwonej oznaczała dla obywateli wybranych krajów możliwie najsurowsze obostrzenia przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, z kolei podróż z państwa znajdującego się na liście zielonej dawała pasażerom nadzieje na ominięcie wielu uciążliwych restrykcji. Teraz lokalny rząd prowadzi jedynie zestawienie odpowiadające niedawnej liście czerwonej, na której znajduje się zaledwie siedem krajów z Ameryki Południowej. W praktyce umożliwiło to zaszczepionym obywatelom większości europejskich państw (w tym Polski) przekroczenie granicy Wielkiej Brytanii bez obowiązku kwarantanny i wykonywania testu na obecność wirusa przed podróżą i w ósmym dniu po wjeździe do kraju. Już wtedy Brytyjczycy zapowiedzieli, że kolejnym krokiem w stronę normalności i pełnego otwarcia granic będzie zastąpienie wciąż wymaganego, kosztownego badania PCR w drugim dniu po przekroczeniu granicy tańszym testem antygenowym.


Z informacji dostępnej na stronie brytyjskiego rządu wynika, że od 24 października br. w pełni zaszczepieni pasażerowie (podróżujący z obszarów nieobjętych czerwoną listą) będą mogli zastąpić test PCR szybkim i o wiele tańszym testem antygenowym. Badanie należy wykupić przed wyjazdem i wykonać najpóźniej przed końcem drugiego dnia po wjeździe do Wielkiej Brytanii. Dzień przekroczenia granicy jest dniem zero. Poza koniecznością zrealizowania testu na obecność COVID-19 zaszczepieni podróżni muszą wypełnić formularz wjazdowy najpóźniej na 48 godz. przed podróżą.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama