Boeing: Były pracownik oskarżony o oszustwo ws. 737 MAX

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
18 października 2021 08:35
Pierwszy pilot techniczny pracujący przy certyfikacji uziemionych potem 737 MAX, został oskarżony o liczne oszustwa amerykańskiego rządu federalnego. Za najpoważniejszy z zarzutów grozi mu nawet 20 lat więzienia.
Reklama
W czwartek (14.10) były główny pilot techniczny The Boeing Company został postawiony w stan oskarżenia za oszustwo federalnych organów regulacyjnych odpowiedzialnych za nadzór nad wprowadzeniem na rynek modelu 737 MAX – podał Reuters.

Jak informują przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, 49-letni Mark Forkner został oskarżony przez wielką ławę przysięgłych w Teksasie o łącznie sześć oszustw mających na celu oszukanie władz i amerykańskich linii lotniczych będących klientami Boeinga, w celu uzyskania przez swojego pracodawcę dziesiątek milionów dolarów zysku – najpoważniejsze z oszustw jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 20 lat.

Informacji tych nie skomentował na prośbę Reutersa sam amerykański producent lotniczy ani prawnik Marka Forknera. Podania dalszych informacji odmówiła także amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).


Jak stanowi akt oskarżenia, Forkner, głównie w okresie bezpośrednio poprzedzającym decyzję FAA o zatwierdzeniu 737 MAX z 2017 r., dostarczył działającej w ramach FAA Aircraft Evaluation Group „istotnie fałszywe, niedokładne i niepełne informacje” na temat systemu odpowiedzialnego za sterowanie samolotem 737 MAX podczas lotu, zwanego Maneuvering Characteristic Augmentation System (MCAS).

Uważamy, że próbując zyskać pieniądze dla Boeinga, Forkner zataił kluczowe informacje przed organami regulacyjnymi. Jego bezduszny wybór wprowadzenia w błąd FAA ograniczył zdolność rządowych agencji do ochrony wszystkich podróżujących tymi samolotami i pozostawił na lodzie pilotów, nie dając im informacji wymaganych do skutecznego pilotowania [samolotów 737 MAX – przyp. red] – powiedział w oświadczeniu Chad Meacham, pełniący obowiązki prokuratora generalnego dla północnego Teksasu.

Jak udowodniono, wadliwe oprogramowanie MCAS zaprojektowane w celu niedopuszczenia do zbytniego odchylenia się nosa i utraty siły nośnej podczas wznoszenia, było bezpośrednią przyczyną dwóch katastrof 737 MAX mających miejsce w odstępie pięciu miesięcy, w których zginęło 346 osób, co doprowadziło do uziemienia wszystkich tych samolotów na niemal dwa lata.

Podkreślono, że gdyby Forkner spełnił swój obowiązek rzetelnego informowania FAA, piloci korzystający z 737 MAX musieliby przejść dodatkowe szkolenia na symulatorze lotów, co zwiększyłoby koszt eksploatacji tych maszyn i zmniejszyłoby konkurencyjność oferty Boeinga względem Airbusa. Wśród zgromadzonych dowodów prokuratura posiada m.in. liczne wiadomości SMS, w których mężczyzna otwarcie zapowiadał, że zamierza oszukać regulatorów rynku lotniczego i przyznawał, że w przeszłości także okłamywał FAA.


W styczniu 2021 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował, że Boeing zawarł ugodę w sprawie dwóch katastrof 737 MAX, w ramach której zgodził się zapłacić ponad 2,5 mld dolarów (ok. 9,2 mld złotych) za „oszustwa, celowe ukrywanie informacji dotyczących bezpieczeństwa i eksploatacji maszyn, a w konsekwencji doprowadzenie do dwóch katastrof”. Jeszcze ostrzej obeszli się z Boeingiem członkowie komisji transportu amerykańskiej Izby Reprezentantów, którzy uznali, że Boeing celowo i z premedytacją ukrywał kluczowe dla bezpieczeństwa informacje, aby uniknąć dodatkowych kosztów i móc sprzedawać samoloty po zawyżonych cenach. Według kongresmenów ze swojej roli nie wywiązała się także amerykańska FAA, która dopuściła maszyny 737 MAX do użytku komercyjnego w zbyt wielkim zaufaniu do Boeinga.

Dwie katastrofy 737 MAX, w których zginęło 346 osób, miały miejsce w 2018 i 2019 roku. W konsekwencji tych wydarzeń, w marcu 2019 r. wszystkie maszyny na całym świecie zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu, co miało miejsce w listopadzie 2020 r.

Fot.: Boeing Company, Southwest Airlines

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy